Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az uniós határőrök számának megháromszorozását, a menekültkérelmek EU-n kívül történő intézését, valamint az unió egységes külpolitikájának kialakítását szorgalmazza az Európai Néppárt. A szöveg visszatérést jelenthet a jobboldali arculathoz.
A Politico birtokába jutott az EPP 14 oldalas programvázlata, egy nem véglegesített, de a fő csapásirányokat tartalmazó agenda, amely a gerince lesz a legerősebb uniós párt kampányának a júniusban esedékes európai parlamenti választások előtt.
A programvázlat javaslata szerint az EU-nak
10 ezerről 30 ezerre, vagyis a háromszorosára kellene növelnie az unió külső határait biztosító határvédelmi erők létszámát,
és meg kellene erősítenie az Europol intézményét is: a jelenlegi 650 helyett 3000 alkalmazottat kellene foglalkoztatnia, hogy az uniós rendvédelmi erő képes legyen hatékonyan fellépni a szervezett bűnözés, a drogkereskedelem és a terrorizmus ellen.
Az EPP terve az, hogy minél több menekült kérelmét az utolós biztonságos országban kellene elbírálni, vagyis
a menekültstátusz megadása előtt a kérelmező migráns nem léphetne az EU területére.
Ennek végrehajtására az EU-nak újabb és újabb államokkal kellene együttműködési megállapodásokat kötnie, hogy finanszírozás ellenében ezeket a bevándorlókat ügyük elbírálásának idejére elszállásolják.
A szöveg elismeri az uniós jog által alapvető emberi jognak tartott menedékjogot, de annak megadását továbbra is tagállami döntési jogkörben tartaná.
Az Európai Néppárt nyilatkozata elégtelennek látja az EU közös kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének funkcióját, ezért ennek megszüntetését, illetve egyidejűleg
egy erősebb hatáskörű tisztség, az uniós külügyminiszter posztjának létrehozását javasolja
– az új külügyi vezető munkáját egy szintén új testület, az Európai Biztonsági Tanács segítené, így az EU a nemzetközi válságokra gyorsabb és hatékonyabb döntéshozatallal tudna reagálni.
Hasonlóképpen az EPP egy egységes uniós védelmi biztos kijelölését is elodázhatatlannak látja: az ő feladata lenne a tagállami védelmi politikák összehangolása, így a honvédelem szektorában is egy egységesebb, hatékonyabb fellépés valósulhatna meg.
A szöveg utal arra is, hogy a jövőbeli uniós külpolitikai döntéshozatalban az egyhangúság helyett a minősített többség elve alapján kellene hozni a közös döntéseket.
A program azonban
nem beszél olyan forró kérdésekről, mint a jogállamiság, a bővítés vagy az uniós intézmények megreformálásának ügye.
Az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság a zöld átállás programja alapján sikernek könyvelte el, hogy az Európai Parlament is elfogadta, hogy az EU 2035-től tiltja az új benzines és dízelautók értékesítését.
Az EPP programja azonban ennek a tiltásnak a feloldását kéri. Mint írják, az autógyártó szektor védelmében az elektromos autógyártásra való merev és hirtelen átállás helyett alkalmazni kellene az innovatív megoldásokat is, mint például a kibocsátási kvótákkal való kereskedést, a megújuló energiára való fokozatos átállást.
Az EPP programtervezet pontjai, valamint az, hogy megemlíti a „keresztény értékek védelmét” is,
a korábbiaknál markánsabb jobboldali élt ad a politikai csoportnak,
amely a Politico szerint ezzel próbálhat visszatáncolni a jobbközépre, látva a jobboldali erők erősödését a közvélemény-kutatásokban.
Az uniós lapnak nyilatkozva, Thanasis Bakolas EPP-főtitkár elmondta: a párt hétfőn beszéli át a tervezetet, és csak azt követően áll majd össze a végleges program.
Nyitókép: Manfred Weber, az EPP elnöke bajorországi látogatásán 2024. január 18-án (forrás: Daniel Vogl / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)