Elmondta: azzal is próbálta nyugtatni az EP-képviselőket, hogy Magyarország ezt a pénzt nem most azonnal, hanem a számlák benyújtásának ütemében, fokozatosan kapja meg. Arra, hogy a magyaroknak az egészet azonnal kifizessék, „nem is lenne pénzünk” – szólt közbe ezen a ponton Hahn biztos.
Erasmus-ügyben semmi konkrétum
Johannes Hahn, akihez a jogállamisági kondicionalitási eljárásban visszatartott források, valamint a helyreállítási pénzek ügye tartozik, úgy fogalmazott: sajnos ő biztostársánál sokkal kevesebb sikerről tud beszámolni, mert
hasonlóan elkötelezettek voltunk ugyan, de kevésbé sikeresek”,
voltak egyeztetések a magyar kormánnyal a kondicionalitási eljárás kapcsán, de változni semmi sem változott.
Hahn biztos lapunk kérdésére, mely arra vonatkozott, hogy a közvetlenül a hallgatóknak és a kutatóknak fizetett Erasmus- és Horizon-pénzek kapcsán hogy lehet az Európai Unió pénzügyi érdekeinek sérelméről beszélni, úgy fogalmazott: mivel ezt a pénzt az egyetemeken osztják el, ezért valójában nem közvetlen támogatás, és nincs is lehetőség arra, hogy az legyen. A közmédia kérdésére, melyben afelől érdeklődtek, hogy pontosan mit is várnának a magyar kormánytól az EU-s pénzek ügyében,
nem válaszolt semmi konkrétummal – bár a háttérbeszélgetés után kabinetének egy munkatársa még megosztott néhány információt a közmédia munkatársával.
Azt mindkét biztos határozottan állította: arról, hogy Magyarország bármit kizsarolt volna, szó sincs, az Európai Parlamentben és az európai fősodratú sajtóban ezzel kapcsolatosan megjelent hírek hamisak. Reynders biztos azt is elmondta: ha Magyarország akarná, akár még ezen a héten benyújthatna, megszavazhatna és a köztársasági elnökkel is alárathatna minden olyan törvényjavaslatot, amely az összes továbbra is befagyasztott pénz felszabadításához szükséges.