Orosz külügyminisztérium: Szerbiában lesz „az új Majdan”
Vucic szerint szégyenletes, hogy az ellenzék a nép akaratával szembeszállva akar hatalomra kerülni.
A szerb választási bizottság 30 választókörzetben a voksolás újrarendezéséről döntött, a szerb ellenzék azonban teljesen új választásokat követel. Szerintük a december 17-i választásokat a kormánypárt elcsalta. A belgrádi kormány külföldi beavatkozást sejt a tüntetéseknél.
A legnagyobb szerb ellenzéki pártszövetség, a Szerbia az Erőszak ellen kedden bejelentette: nem vesz részt a választások részleges megismétlésében.
A kormány december 30-ra tűzte ki az újbóli voksolás időpontját:
a közel nyolcezer választási körzetből 30-ban meg kell ismételni a szavazást.
A december 17-i parlamenti és helyhatósági választásokat követően utcai tüntetések kezdődtek útlezárásokkal, az országos választási bizottság épülete előtti demonstrációkkal, ellenzéki vezetők éhségsztrájkjával – az ellenzék a választások megismétlését követeli, a részleges szavazási ismétlést elégtelen korrekciónak látják.
Az egy hete tartó tiltakozások hatására a választási bizottság ugyanis megvizsgálta a bejelentéseket, és 30 választókörzetben jogosnak ítélte a szabálytalanságokra vonatkozó panaszokat, így ezekben a voksolás megismétléséről határozott.
A választást Alekszandar Vučić elnök kormánypártja, a Szerb Haladó Párt (SNS) nyerte meg a voksok 46 százalékának begyűjtésével, míg a legnagyobb ellenzéki szövetség 23,5, a szerb Szocialista Párt pedig 6,5 százalékot kapott.
Az ellenzéki koalíció szerint választási csalás történt a december 17-i választásokon:
a szomszédos Boszniából érkeztek szavazók, akik törvényellenesen voksolhattak belgrádi szavazókörzetekben.
Külföldi választási megfigyelők, köztük az EBESZ delegációja is, választási szabálytalanságokról számoltak be: a kormánypártnak óriási túlsúlya volt a médiamegjelenésekben, egyértelmű jelek utaltak szavazatvásárlásra, illetve arra, hogy egyazon szavazatot többszöri adtak le. A független szerb választási megfigyelő cég, a CRTA hasonló következtetésekre jutott.
A szerb választási hatóságok visszautasítják e vádakat.
Külföldi államok jelezték, hogy a választások tisztaságával kapcsolatban aggodalmaik vannak. Németország december 18-án jelezte:
ilyen választási szabálytalanságok „elfogadhatatlanok” egy olyan állam részéről, amely az EU tagja szeretne lenni.
Három nappal később a szerb elnök azt nyilatkozta, hogy a kormány tudomására jutott, hogy egy „fontos ország” bele akart avatkozni a szerb választások menetébe – írja az Euractiv, hozzátéve, hogy a szerb kormányfő, Ana Brnabić az orosz titkosszolgálatoknak mondott köszönetet, amiért információkkal szolgáltak a belgrádi kormány számára a szerb ellenzék tervezett akcióiról.
Ezt is ajánljuk a témában
Vucic szerint szégyenletes, hogy az ellenzék a nép akaratával szembeszállva akar hatalomra kerülni.
Az orosz kormányszóvivő is később közölte: külföldi erők próbálnak beavatkozni a szerb belügyekbe, és
a tiltakozások gerjesztésével feszültséget szítani Szerbiában.
Dmitrij Peszkov reményét fejezte ki, hogy a szerb kormány fenntartja a rendet az országban.
Oroszország belgrádi nagykövete egyenesen párhuzamot vont a 2014-es ukrán Majdan és a most Belgrádban zajló tüntetések között: szerinte az ellenzék célja egyértelmű, az utcán akarják megbuktatni a választásokat megnyerő kormánypártot.
Nyitókép: Egy tüntető diák mutogat a december 25-i tiltakozáson Belgrádban (forrás: Andrej ISAKOVIC / AFP)