Az Al Jazeera arab hírcsatorna megvizsgálta az izraeli és a palesztin vezetők, valamint az ENSZ Biztonsági Tanács öt állandó tagjának, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína és Oroszország vezetőinek, továbbá nyolc regionális hatalom, Egyiptom, Irán, Jordánia, Libanon, Katar, Szaúd-Arábia, Szíria és Törökország vezetőinek több száz beszédét, kielemezte 118 ENSZ-tagállam képviselőinek összes BT- és közgyűlési felszólalását az október 7. és november 15. közötti intervallumban, hogy tényszerű képet kapjon, mely állam hol áll a konfliktusban.
Tűzszünet vagy humanitárius fegyvernyugvás?
Több állam egy feltétel nélküli tűzszünet kidolgozását sürgette, más országok a humanitárius fegyvernyugvást támogatták – előző a fegyveres konfliktus teljes beszüntetését jelenti az ENSZ terminológiájában, a második csak egy időleges szünetet a harcokban. Az arab hírcsatorna összesített adatai szerint
az ENSZ-tagállamok 55 százaléka a tűzszüneti, 23 százaléka az időleges fegyvernyugvást támogatta,
míg 22 százalékuk egyik verzió mellett sem rakta le a voksát.
A tűzszünet csoportban találhatóak a globális Dél nagy államai, a muszlim és az afrikai államok többsége, Oroszország és szövetségesei, az európai államok közül pedig Franciaország, Spanyolország vagy Belgium. A fegyvernyugvási csoportba a Nyugat vezető államai és Japán, illetve kisebb európai államok közül Svájc vagy Románia tartozik, míg az állást nem foglaló államok között van Izrael, Ukrajna, India, Olaszország, a V4-államok, köztük Magyarország is.
A tágabb kontextus vagy csak a mostani háború számít?
Az Al Jazeera megvizsgálta azt is, hogy az ENSZ-tagállamok képviselői a nyilatkozataikban csak a mostani háborús helyzetről beszélnek, vagy esetleg történeti kontextusban értelmezik azt, az ok-okozati összefüggéseket is számba veszik – vagyis: megszólalásaikban szerepelnek-e az izraeli megszállás, a gázai blokád, a zsidó telepek vagy a két állami megoldás kifejezések.
Az államok 46 százaléka említi a megszállást, illetve értelmezi a jelenlegi konfliktust egy több évtizede tartó megszállás következményének, 54 százalékuk pedig nem. Nem meglepő módon a szórás azt mutatja, hogy nagy átfedés van az első és az előző szempont szerinti tűzszüneti csoport, illetve a második és a fegyvernyugvásos csoport között.
Az európai államok többsége, így Magyarország is, nem említi a megszállást, míg Hollandia és Svájc igen.
A gázai blokád kifejezést az államok csupán 23 százaléka használja, az európaiak közül az írek és a luxemburgiak, a 77 százalék nem (a magyar képviselők sem).