Bivalyerőstől a verhetőig – kit tud legyőzni Marco Rossi válogatottja a csúcson maradásért?
Ön szerint ki lenne a legjobb ellenfél a magyar labdarúgó-válogatottnak? Szavazzon!
A határbiztonsággal és a migrációval kapcsolatos feltételek teljesítésétől függően.
Románia és Bulgária az Ausztriával folytatott tárgyalások lezárását követően márciusban várhatóan csatlakozik a schengeni térségéhez – olvasható a Financial Times hasábjain.
Ausztria régóta ellenezte ezt a lépést, de nemrégiben jelezte, hogy támogatná a fokozatos bővítést, kezdve a bolgár és román repülőterek bevonásával,
a határbiztonsággal és a migrációval kapcsolatos feltételek teljesítésétől függően.
A román belügyminisztérium szerint a három kormány között nem sokkal karácsony előtt megállapodás született.
Bár Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz, és 2010-re teljesítette a schengeni belépési kritériumokat, a korrupcióval kapcsolatos aggodalmak és a migránsáradat ellenőrzésére való képességükkel kapcsolatos kételyek késleltették a határmentes övezetbe való felvételüket. 13 év után Marcel Ciolacu román miniszterelnök a Facebookon jelentette be, hogy
Románia márciusban csatlakozik a schengeni övezethez, és élvezheti a schengeni térségen belüli légi és tengeri utazás előnyeit.
Az Ausztria, Románia és Bulgária közötti tárgyalásokon Bécs által meghatározott feltételek szerepeltek, például
a fokozott határvédelem és a migránsok befogadására való hajlandóság, különösen a Szíriából és Afganisztánból érkezők esetében.
Ausztria jóváhagyásához a többi uniós tagállam egyetértése is szükséges, így további tárgyalások várhatóak.
A tengeri kikötők bevonása a megállapodásba nemcsak Románia és Bulgária, hanem a szomszédos Ukrajna számára is előnyösnek tekinthető, mivel a romániai Konstanca fekete-tengeri kikötője alternatív útvonallá vált az ukrán export számára az oroszországi konfliktus közepette. A román miniszterelnök kiemelte Konstanca megnövekedett jelentőségét ebben az összefüggésben.
Nyitókép: Ukrinform/NurPhoto via Getty Images