Netanjahu: Nincs igazságosabb Izrael Gázában vívott háborújánál
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
A túszok a Hamász egyetlen tárgyalási alapja, ezért nem érdeke, hogy félresikerüljön a csere. Elméletben mindez egyszerűnek tűnik, és van is gyakorlat benne, de főleg úgymond békeidőben...
Az izraeli kormány szerda kora reggel megszavazta a Hamásszal kötendő túszcserés megállapodást, Netanjahu pedig rövid nyilatkozatban ismertette az alku „első szakaszának” alapvető részleteit. Ezek szerint „legalább 50 túszt engednek szabadon négy nap alatt, amely alatt tűzszünetet tartanak” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy minden további tíz kiszabadított túsz után Izrael további egy napra szünetelteti a műveleteket. Netanjahu ugyanakkor hangsúlyozta, hogy országa
„folytatja a háborút, hogy hazatérjen az összes túsz, befejezze a Hamász felszámolását, és biztosítsa, hogy Gázából ne fenyegesse újabb veszély Izrael államot”.
A palesztin fegyveres csoport vezetése hivatalos Telegram-csatornáján közleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy az ellenségeskedések beszüntetése lehetővé teszi, hogy a humanitárius segélyek Gáza minden részébe eljussanak. Katar saját nyilatkozatában megerősítette, hogy a megállapodás része lesz a palesztin nők és gyermekek kiszabadítása az izraeli börtönökből, hozzátéve, hogy a szabadon bocsátottak száma a megállapodás végrehajtásának későbbi szakaszaiban növekedni fog.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője, Jonathan Conricus alezredes szerint Izrael hamarosan kiadja a szabadon bocsátandó palesztin foglyok listáját. A miniszterelnöki hivatal kidolgozott egy eljárást is a Hamász által elengedett túszok számára, akiket először a Vöröskereszt fogad majd, mielőtt átadnák őket az IDF-nek.
A kiszabadított túszokat orvosi vizsgálatoknak vetik alá, és az izraeli hatóságok kihallgatják őket, mielőtt szabadon engedik őket.
Arról, hogy mik a tapasztalatok az eddigi túszcserékkel kapcsolatban, valamint arról, hogy milyen körülmények nehezítik a mostani megállapodás végrehajtását Tárik Meszárt az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet vezető kutatóját kérdeztük meg.
A kutató elmondta, hogy az izraeli-palesztin konfliktusra jellemző, hogy időnként túszokat, vagy korábban elesett katonák földi maradványait cserélik ki. Az egyik legnagyobb túszcserére 2011-ben került sor, akkor 1027 palesztin rabot engedett szabadon Izrael egy katonáért cserébe. 2004-ben szintén volt egy nagyobb megállapodás, akkor összesen 400 palesztin rabot engedtek, amelyért cserébe a palesztinok mindössze 50 izraelit engedtek szabadon. Tehát az látszik mintha az izraeli túszokat értékesebbnek tartanák.
A korábbi megállapodásokat ugyanakkor
eddig minden alkalommal betartották.
Az évtizedek során kialakult egyfajta rendszer, ahogy ezek a megállapodások megszületnek. Az ilyen esetekben mindig van egy közvetítő a felek között, korábban ilyen félt volt például Egyiptom, most a legnagyobb szerepet Katar játszotta.
Az ugyanakkor megkülönbözteti a mostan megállapodást a közelmútban megszületett cseréktől ahogy „viszonylag békésebb” körülmények között zajlottak le.
Az 1967-es háborúan elfogott túszokat is csak a háborút követően cserélték ki. Ebből szempontból ez a mostani megállapodás valóban különös. Ennek ellenére a szakértő nem tartja valószínűnek, hogy emiatt meghiúsulna a megállapodás, hiszen abban mér megállapodtak a katariak, az izraeliek, és a palesztinok is.
A túszok megölése valójában a Hamásznak sem érdeke, hiszen abban az esetben
minden alkupozíciójukat elvesztenék.
Persze éppen ezért a Hamász arra fog törekedni, hogy a fontosabb túszokat minél tovább maguknál tartsák. Ebben az első körben is nagyrészt gyerekeket és nőket engednek el. Ez persze igencsak megfogja nehezíteni Netanjahu dolgát, hogy rövidtávon tudja teljesíteni a túszok hazahozatalára való ígéretét.
***
Nyitókép: AHMAD GHARABLI / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Az arab vezetők megtárgyalják, hogy mit várhatnak a januárban érkező Trump adminisztrációtól.
Propaganda óvodásoknak, fegyveres gyakorlatok a kicsit nagyobbaknak, büszke pózolás terrorszervezetek jelképeivel – egymillió kis terorristát „gyártanak” Gázában egy újabb támadásra. Mutatjuk, hogyan!