Még Orbán Viktor is beszélt az ügyről: megvan, mikor állhat a bíróság elé a hírhedt karateedző
Hatalmas közfelháborodást váltott ki a kisgyermeket felrúgó férfi ügye. Akár ilyen büntetésre is számíthat.
Az EU migrációs rendszere „tönkrement”, a migránsokat Európán kívül kell tartani, Ukrajnának pedig nem járhat gyorsított felvételi eljárás az Európai Unióba – bátorkodott nyilatkozni Karl Nehammer.
Hétfő este Berlinben nem mindennapi munkavacsorát rántott egybe Olaf Scholz német kancellár: az Európai Unió jövőjének irányairól beszélgetett Charles Michel EU-tanácsi elnök kezdeményezésére a magyar, a görög, a belga, a litván, ciprusi és az osztrák kormányfővel. Karl Nehammer, Ausztria néppárti kancellárja a találkozóra igencsak erős napirendi pontokkal érkezett.
Ausztria számára a találkozó tétje a leginkább „egy paradigmaváltás a migráció területén” – adta hírül előzetesen az osztrák kancellári hivatal. A kancellár aláhúzta: az európai menedékjogi rendszer „tönkrement”, s
ezt a kontrollvesztést nem engedhetjük meg magunknak, mert a külső határok védelme az egész EU biztonságának kérdése”.
Ezért azt javasolja: az EU harmadik országokkal való együttműködésen keresztül biztosítsa, hogy az illegális migránsok el se induljanak Európa felé.
Az osztrák kancellár emellett arra is felszólította az Európai Uniót, hogy „váljon ismét azzá, amire alapították: gazdasági unióvá, amely békét és jólétet teremt a kontinensen, és globálisan versenyképessé tesz bennünket”. Hangsúlyozta: „Osztrák kancellárként azért fogok kiállni, hogy a biztonság kérdése minden tekintetben, úgy a külső és belső biztonság, mint a gazdasági biztonság tekintetében abszolút prioritás legyen”.
Ezért szerinte „a világban az EU versenyképességének erősítésére” van szükség, illetve arra, hog yaz Európai Unió „a nagy kérdésekre koncentráljon, és a kisebb ügyektől vonuljon vissza”, azaz ne vesszen el a bürokráciában.
Karl Nehammer emellett világos irányt mutatott az európai bővítéspolitikának is. Szerinte „őszinte hozzáállásra van szükség a bővítés tekintetében, melynek keretében minden potenciális jelölt egyenlő bánásmódban részesül”.
Ukrajnára utalva úgy fogalmazott: „nem kaphatnak bizonyos jelöltek gyorsított eljárást.”
Jelezte azt is, hogy Ausztria támogatja a nyugat-balkáni országok felvételét: „Az EU bővítési folyamata jelentős motivációt jelent a reformokhoz, és stabilitást exportál a szomszédságunkba. Ezért vagyunk támogatói a Nyugat-Balkán EU-csatlakozási perspektívájának, és azok is maradunk.”
Ezek az álláspontok a migráció, a versenyképesség és a bővítéspolitika tekintetében is betűre megegyeznek a magyar kormány pozíciójával.
Nem csoda, hogy Nehammert honi ellenzéke a hazai ellenzék narratívájához igen hasonló módon támadja. A liberális NEOS külügyi szóvivője, Helmut Brandstätter például úgy nyilatkozott az ügyben: „Senki nem ígért senkinek gyorsított eljárást, ez színtiszta populizmus, amelyet a kancellár ismét csak az FPÖ-től való félelméből művel”. Brandstätter hangsúlyozta: „Ukrajna a fronton harcol európai alapértékeinkért, szabadságunkért és demokráciánkért, ezért megérdemli, hogy komoly csatlakozási tárgyalásokat folytassunk velük”.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Kapcsolódó vélemény
De persze nem úgy működik. Ha tehát Izraelt nem zavarják Magyarország türk barátai, Belpest vajon miért feszeng miattuk?