„Életben vagyunk?” – Tizenöt hónap a gázai alagutak poklában: éhezés, szolgaság és pszichológiai terror
Az egyik túsz elmondta: úgy érezte, hogy Gázában kétmillió terrorista veszi őt körül, és még a kisgyerekek is a zsidókat átkozták.
Hamarosan a szárazföldi hadművelet a következő szakaszába lép.
Az IDF befejezte „Gázaváros nyugati részének elfoglalását” – jelentette be csütörtökön Joav Galant izraeli védelmi miniszter a Haaretz tudósítása szerint.
Galant hozzátette: Nemsokára az izraeli hadsereg szárazföldi hadművelete „a következő szakaszába lép”.
Közben Rick Brennan, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) regionális vészhelyzeti igazgatója arról beszélt, hogy jelenleg korlátozottak a lehetőségek a gázai es-Sifá kórházban tartózkodó betegek evakulására, de az ENSZ megvizsgálja, hogyan lenne erre mód. A tisztviselő elmondása szerint a kórházban ápoltak elszállításának egyik legfőbb akadálya, hogy a palesztin vörösfélhold nem képes elegendő üzemanyaggal ellátni a betegszállító járműveket. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának jeruzsálemi szóvivője pedig azt közölte, hogy mentőautóból sincs elég a Gázai övezetben. Egyiptom ugyanakkor kész a Gázai övezet legnagyobb egészségügyi létesítményének rendelkezésére bocsátani mentőautókat az emberek kimenekítése érdekében, ha ehhez biztonsági garanciákat kap – fűzte hozzá a Brennan.
A WHO úgy tudja, jelenleg mintegy 600 beteget ápolnak az es-Sifá kórházban, ahová az izraeli erők ezen a héten hatoltak be. „Megvizsgáljuk a teljes orvosi evakuálás lehetőségét, ám sok a biztonsági aggály és a logisztikai akadály. A lehetőségeink eléggé korlátozottak, de azt reméljük, hogy a következő 24 órában vagy később jobb hírekkel szolgálhatunk” – fogalmazott az igazgatója.
Elmondta, hogy a kimenekítés során elsőbbséget élveznének a súlyos betegek, valamint az a 36 újszülött, akik az áramtermeléshez szükséges üzemanyag hiánya miatt nem jutottak inkubátorhoz.
A kórház kiürítési terve szerint – amelynek végrehajtását a kórházzal való kommunikáció akadozása is megnehezíti – a betegek nagy részét a Gázai övezet déli részén lévő kórházakba vinnék, ám az ottani kórházak is túlterheltek. A másik lehetőség, hogy a betegeket az es-Sifából egyenesen Egyiptomba, feltehetően a Gázai övezetből kimentett betegeket eddig is befogadó el-Arís kórházába szállítják – közölte Brennan.
A gázai konfliktus kezdete óta szerdáig Egyiptomon kívül nem szállítottak más országokba gázai betegeket.
Akkor 27, al-Arísban kezelt rákos beteget vittek Törökországba. Az izraeli csapatok kedd éjjel hatoltak be az es-Sifá kórházba, a szerdai nap folyamán pedig konkrét helyszíneket vizsgáltak át az épületkomplexumban, amely alatt Izrael szerint a Hamász főhadiszállása van. Izraeli biztonsági tisztviselők nem tartják kizártnak, hogy a Hamász az utóbbi napokban befalazta ott alagútrendszere bejáratait, valamint hogy pokolgépeket telepített az épületegyüttesben. A hadsereg (IDF) közlése szerint katonái fegyvereket, katonai felszereléseket és műszaki berendezéseket találtak a kórházban, amelyek szerinte bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a kórházakat a nemzetközi joggal ellentétesen katonai, terrorista célokra használják. A Hamász bizonyítékok meghamisításával vádolta meg Izraelt, a palesztin terrorszervezet szerint Izrael így próbálja igazolni a gázai egészségügyi létesítmények elpusztítását, ami népirtással ér fel.
(MTI)
Nyitókép: Abed Rahim Khatib / NurPhoto / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az osztrák férfival feltehetőleg egy dróncsapás végzett a fronton.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.