A CNN már tudni véli: Trump a gázai háború folytatását támogatja
A liberális lap szerint Trump azt akarja, hogy Izrael megsemmisítse a Hamászt.
Több palesztin fegyveres csoport is részt vehetett az október 7-i műveletben.
A BBC kedden közölt egy brit elemzést, amely szerint az október 7-ei Izrael elleni támadás szálai sokkal messzebb nyúlhatnak a Hamásznál. Több palesztin fegyveres csoport is részt vehetett a műveletben.
A BBC átfogó vizsgálata alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Hamász együttműködött más palesztin fegyveres csoportokkal az Izrael elleni támadásban. Az öt szervezet tagjai videókkal igazolhatóan részt vettek a támadásban, további három csoport pedig elismerte részvételét.
A vizsgálat rávilágított arra, hogy a Hamász éveken keresztül szervezte a különböző milíciák közötti együttműködést. 2018-ban egyesített parancsnokságot hoztak létre a Gázai övezetben működő fegyveres alakulatok összefogására. Habár a szervezetek közti ideológiák eltértek, a céljuk azonos volt:
el kell pusztítani Izraelt és az összes zsidót
– hivatalosan persze a Gázai övezet felszabadítása volt a meghirdetett cél.
A Hamász és szövetségesei 2020 decemberében közös hadgyakorlatot tartottak, ahol az együttműködés erősítése és az állandó harckészültség kialakítása volt a cél. Legalább tíz szervezet vett részt az első gyakorlaton, majd hasonló események követték egymást az elmúlt három év során. Ez látható az alábbi videójukon:
Az izraeli hatóságok a figyelmüket a Gázai övezetre összpontosították, de nem tettek határozott lépéseket a palesztin fegyveres szervezetek megfékezése érdekében, noha azok folyamatosan és nyilvánosan posztoltak kiképzéseikről és hadgyakorlataikról a közösségi médiában.
A BBC megállapította, hogy a Hamász és más palesztin csoportok részletesen és régóta tervezték az október 7-i támadást, és bár a Hamász dolgozta ki a tervet, a szövetséges milíciák a saját módszereiket alkalmazták, hatékonyan elkerülve az izraeli megfigyelő rendszereket.
Az izraeli vezetés nem vette komolyan a figyelmeztető jeleket, és úgy értékelték, hogy a Hamász nem jelent valós veszélyt.
A lap szerint az izraeli hadsereg technológiai gyengesége és könnyű kiismerése meglepte a palesztin támadókat. A palesztinok az összetett lehallgató rendszereket könnyedén elkerülték, futárokat használtak a kommunikációhoz, és hamis információkkal vezették félre az ellenséget.
A BBC által megkérdezett szakértők szerint Izrael előre tudott a palesztin fegyveresek készülődéséről, de helytelen következtetéseket vontak le az információkból. A BBC figyelmeztet arra, hogy a Hamász által létrehozott palesztin katonai koalíció még további problémákat okozhat, különös tekintettel azokra a túszokra, akiket a támadás során ejtettek foglyul. Ugyanis ha nem egy egységes féllel állnak szemben, úgy a tárgyalás is sokkal komplikáltabb lehet. Az érintettek hollétéről nincs pontos információ, ami akadályozhatja a további tűzszüneti megállapodásokat.
***
Kapcsolódó vélemény
Nem kizárt, hogy Irán végső kitörését látjuk az atomküszöb pozíciójából az atomhatalmi státus felé.
Nyitókép: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.