„A holokauszt óta nem érte ekkora gonoszság a zsidóságot”
Daniel Seaman, az IDSF tanácsadója (Israel Defense and Security Forum) és korábbi izraeli kormánytisztviselő Jeruzsálemből adott interjút a Mandinernek.
A szakértő szerint a kérdés az, hogyan fog reagálni a háború után az izraeli vezetés, hiszen ha túl keményen lépnek fel, annak elég komoly következményei lehetnek: a palesztinok radikalizálódni fognak, s nem tudni, hogyan lép majd fel az arab világ.
Nógrádi György is nyilatkozott az Ultrahang YouTube-csatornának az izraeli eseményekkel kapcsolatban.
A szakértő kiemelte: éppen most van a Jom kippuri háború ötvenedik évfordulója, amelyre úgy került sor annak idején, hogy Izrael nem volt felkészülve rá.
„Abban a háborúban rendkívül nagy veszteségeket szenvedett el Izrael” – szögezte le. Nógrádi kifejtette, hogy a mostani támadások a szárazföldről, a tengerről és a levegőből érkeztek összehangoltan.
Számomra fölfoghatatlan, hogy a támadó egységek közé hogyhogy nem épültek be izraeli és nyugati hírszerzők”
– jegyezte meg.
Hogy lehet, hogy ilyen meglepetésszerű támadás volt? – tette fel a mindannyiunkat foglalkoztató kérdést a szakértő, majd hozzátette: 14 települést támadtak meg a Hamász emberei, ebből hármat el is foglaltak, valamint rengeteg katonát és civilt magukkal vittek a Gázai térségbe. „Nyilvánvalóan túszként, hogy az eljövendő fegyverszünetnél tárgyaljanak velük” – tette hozzá.
Nógrádi kiemelte: „Számomra egyértelmű, hogy ezt a háborút Izrael megnyeri, akkora katonai fölénye van.” Azon azonban csodálkozott,
hogy Nyugat-Európa egyértelműen kiállt Izrael mellett, hiszen az elmúlt években rendkívül gyakran kritizálták és bírálták Izraelt.
A szakértő szerint noha az izraeli Vaskupola a belőtt rakéták nagy részét megsemmisítette, így is óriási a kár, mind anyagilag, mind emberéletek tekintetében. Nógrádi arra is kitért, hogy négy dologban nem lát évek óta megoldást: az egyik Jeruzsálem kérdése, a másik, hogy mi lesz a határokkal, a harmadik, hogy mi lesz a palesztin menekültek sorsa, végül pedig, hogy miként rendeződik majd a vízkérdés. Emlékeztet: ezek egyikéről sincs tárgyalás egyelőre.
A szakértő azt is megjegyezte: felettébb különös, hogy a német külügyminiszter a háború kitörésének első óráiban azt nyilatkozta, hogy azonnali tűzszünetre és békére van szükség, érjen véget az erőszak.
Nógrádi György szerint Izraelben a vallási ünnepek miatt nem készültek arra, hogy háború lesz. Kiemelte: az izraeli ellenzék azonnal bejelentette, hogy a kormány mögé áll.
„A heti tüntetéseket lemondták, és felsorakoztak Netanjahu mögé” – jegyezte meg, majd hozzátette, szerinte érdekes lesz, hogy a háború után hogyan fog reagálni az izraeli vezetés, hiszen ha túl keményen lépnek fel, annak elég komoly következményei lehetnek:
A palesztinok radikalizálódni fognak, és nem tudni, hogyan lép majd fel az arab világ.”
A szakértő emlékeztet: Izrael történetében eddig arra nem volt még példa, hogy egy szervezet, s ne pedig egy ország támadja meg. „Ettől függetlenül ez egy háború, és Izrael ennek fényében is fog reagálni” – szögezte le. Hozzátette: „A Hamász mögött sok ország állt, de ezek döntő része kihátrált, a Hamász mögött jelenleg már csak Irán áll, Irán viszont bent van Szíriában.”
Nógrádi összegzi: a legnagyobb kérdés, hogy az arab világ – amely kihátrált a Hamász mögül és a békét kereste Izraellel – erre az egész eseménysorra miként fog reagálni.
Ezt is ajánljuk a témában
Daniel Seaman, az IDSF tanácsadója (Israel Defense and Security Forum) és korábbi izraeli kormánytisztviselő Jeruzsálemből adott interjút a Mandinernek.
Ezt is ajánljuk a témában
A kibontakozó izraeli-palesztin háborúban a Nyugatnak sikerült eltalálnia a jó oldalt és a helyes testtartást is. Bár így tenne minden más esetben! Kohán Mátyás írása.
Nyitókép: képernyőfotó