Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
Egyre jobban aggódnak az elraboltak rokonai: több száz túszról tudnak az izraeli hatóságok, akiknek a családjai, azért imádkoznak, hogy szeretteik élve jöjjenek haza.
Keren Schem október 7-én a hírekből értesült arról, hogy a Hamász megtámadta a gázai határ közelében fekvő kibucokat. Tudta, hogy lánya Mia, éppen a Be'eri kibuc közelében, egy sivatagi zenei fesztiválon tartózkodik. Az anya hiába próbálta hívni a lányát, az nem vette fel a telefont. Később megtudta a család, hogy Mia az utolsó üzenetet a parti egyik szervezőjének küldte:
„Lőnek ránk, gyere ments meg minket”.
A Schem család azóta rettegésben élt, hiába keresték Miát a fesztivál elleni támadásról készült fotókon és videókon, a lány arca sehol nem bukkant fel. Aztán hétfő éjszaka a Hamász nyilvánosságra hozta az első videót egy izraeli fogolyról. Keren Schem felsikoltott, amikor meglátta a felvételt: az ijedt tekintetű Mia nézett a kamerába.
A Times of Israel beszámolója szerint a család kedden sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondták: örülnek, hogy Mia életben van, de aggódnak.
„Könyörgöm a világnak, hogy juttassák vissza hozzám a kisbabámat”
– mondta Schem, akinek lánya izraeli-francia állampolgár.
Az izraeli hadsereg hétfőn 199 ember családjával közölte, hogy a palesztin terroristák túszul ejtették a szeretteiket. Az izraeli hatóságok még nem hozták nyilvánosságra az áldozatok személyazonosságát, de katonai tisztviselők elmondták, hogy idős emberek és gyermekek is vannak köztük – írja a New York Times. Az állapotukról semmit nem lehet tudni.
A Hamász szóvivője a Mia Schemről közölt videóban azt mondta: 250 izraeli fogoly van Gázában, ebből 200-at a Hamász őriz, 50-et pedig más palesztin terrorszervezetek.
A Hamászhoz köthető Telegram-csatornák többször is azt állították, hogy a foglyok közül többen meghaltak az izraeli légitámadásokban.
A terrorszervezet korábban azzal fenyegetőzött: megöli a foglyokat, ha Izrael nem szünteti be a gázai célpontok lövését, de a hétfői propagandavideóban már más hangnemet ütöttek meg. Itt már azt állították, hogy „vendégnek” tekintik a külföldi foglyokat.
Az elraboltak családjai abban a reményben járják a sajtót, hogy a nemzetközi figyelem miatt megnő a nyomás a palesztin terrorszervezeteken, és talán elengedik a foglyokat.
Stúdióról stúdióra jár Sasha Ariev is, akinek húgát Karinát, az IDF Nahal Oz-i bázisáról rabolták el. Sasha a BBC-nek elmondta: a 19 éves Karina és más női katonák nem viseltek fegyvert, ezért egy óvóhelyre menekültek a támadás elől. Kora hajnalban Karina felhívta Sashát és a szüleiket, és a vonal másik végén hallani lehetett a lányok ijedt kiáltásait, a lövéseket és a robbanásokat. Karina azért telefonált, hogy elbúcsúzzon. Az utolsó üzenetében azt írta: „Itt vannak a terroristák”.
Az Ariev család felfedezte Karinát a Hamász egyik videóján,
amelyen az látható, hogy több tússzal együtt ül egy dzsip hátuljában. A felvételen lány arca véres volt, és ijedten kiáltozott. Egy arabul beszélő férfi a következőt mondta a felvételen a lányoknak: „Nem tudjátok mit készítettünk számotokra. Ez még semmi.”
Sacha elmondta: megállt az idő számukra október 7-én. Reménykednek abban, hogy Karina még él és haza fog térni.
A 21 esztendős Gaya Calderon Sachához hasonlóan a Hamász egyik videóján fedezte fel 12 éves kisöccsét. Gaya Tel-Avivban él, de teljes családja Nir Ozban lakott. A Times of Israelnek elmondta: 16 éves húga üzent neki szombat reggel, hogy a terroristák betörtek a házukba és ők kint próbálnak elrejtőzni. Azóta semmi hír sem róla, sem az édesapjukról, aki szintén a házban tartózkodott. Viszont Gaya egy videón felfedezte 12 éves öccsét, amint a Hamász terroristái elvezetik.
Gayának több családtagja eltűnt, nem tudják, hogy Gázában vannak-e vagy meghaltak.
„Nem tudjuk hol van a húgom, az édesapám, a nagymamám és az unokatestvérem.
Nem találták meg őket. Egész nap csak otthon ülök és sírok. Tehetetlen vagyok, nem mehetek Gázába, hogy megmentsem őket” – mondta az izraeli lapnak.
A lány elmondta, hogy nem vádolja a hatóságokat, amiért nem mondanak semmit: „Bízom az országomban. Szeretném visszakapni a családomat. Kérem, segítsenek rajtunk.”
Nir Oz kibucból rabolták el a 30 éves Shiri Silberman-Bibast is, valamint két kisfiát a 8 hónapos Kfirt és a 3 esztendős Arielt. Bejárta a nemzetközi hírcsatornákat a videó, amin Shiri látható két gyermekével, amint közrefogják a terroristák. Shiri férjéről azóta sincs hír. A rokonok elmondták: nemcsak Shiri és a gyerekek, hanem Shiri szülei: Margit és Yosi is eltűntek.
Több család megosztotta az izraeli és a nemzetközi sajtóval: bizonytalanságban élnek, mert tudják, hogy rokonaik súlyosan megsebesültek.
A 23 éves Hersh Goldberg-Polin szülei szombat reggel a következő két sms-t kapták a fiuktól: „Szeretlek. Sajnálom.” Az amerikai származású Hersh szülei azonnal sejtették, hogy nagy baj történt. Később a zenei fesztiválról készült felvételeken felfedezték a fiukat, aki egy közeli beton óvóhelyre menekült. Szemtanúktól megtudták:
a terroristák gránátot dobtak a fiatalokra, ami Hershnek részlegesen leszakította az egyik karját.
A házaspár elmondta: a szemtanúk elmesélték, hogy a fiukat sebesülten felültették a terroristák egy járműre. Az izraeli hatóságok később értesítették őket, hogy Hersht elrabolták, de azt nem tudták megerősíteni, hogy él-e még.
Vannak, akik több napnyi reménykedő várakozás után tudták meg, hogy megtörtént a legrosszabb. Ido Nagar egy héten át járta a médiát a felesége történetével. Céline a zenei fesztiválon tűnt el október 7-én. A fiatal anyuka hat hónappal ezelőtt szült és azért ment a partira, hogy ünnepeljen egy utolsót, mielőtt visszamenne dolgozni. Ido elmondta: aggódott, hogy Céline a gázai határ közelében lesz, de azt gondolták nem történhet baj. A férj a BBC-nek elmondta, hogy a fiatal nő utolsó üzenete az volt:
„Istenem, hiba volt ide jönni.”
Ido és Céline testvére több interjúban reményüket fejezték ki, hogy a nő jól van és vigyáz azokra a gyerekekre, akiket elraboltak. Azonban hat nap után jött a szörnyű hír: megtalálták Céline holttestét.
Már korábban is rabolt el a Hamász izraelieket, de általában katonák voltak a célpontok.
A jelenlegi helyzet precedens nélküli, mind a túszok száma, mind a foglyok összetétele tekintetében.
A rokonok várakozását gyötrelmessé teszi a tudat, hogy a túszok ki vannak téve a Hamász önkényének, ráadásul az október 7-ei támadás bebizonyította: a terroristák senkit nem kímélnek.
A zsidó állam minden bizonnyal felkészül egy esetleges fogolyszabadító akcióra, de sokan bíznak benne, hogy a gyerekeket és a nőket nemzetközi nyomásra esetleg elengedik a terroristák. Feltételezhető, hogy több külföldi kormány is megpróbál Iránon és Egyiptomon keresztül tárgyalni a Hamásszal.
A gázai terrorszervezetek valószínűleg olyan fogolycserét szeretnének, amilyen 2011-ben történt.
Akkor Gilad Shalit nevű izraeli katonáért cserébe Izrael 1027 palesztin fogolyt engedett el. Az IDF öt éven át próbálta kiszabadítani a fiút.
A 200 elrabolt személyt valószínűleg szétszórták Gáza szerte. A Hamász egy propaganda videója azt állította, hogy az alagútrendszerben őrzik az izraelieket, de vannak elemzői vélemények, amelyek szerint valószínű, hogy a gázai menekülttáborokban zárták őket.
Az iráni külügy a héten azt állította: a Hamász elengedi a túszokat, ha Izrael leállítja a légitámadásokat. Ezt azonban a Hamász nem erősítette meg.
Aggodalmat ébreszt az elraboltak rokonaiban, hogy a hétfő éjszakai felvételen kívül egyetlen fotót vagy videót se hoztak nyilvánosságra a terroristák az elrabolt izraeliekről.
Így nem marad más, mint a várakozás.
Sokan abban reménykednek, hogy a Hamász nemzetközi nyomásra elengedi a szeretteiket, mások pedig azért imádkoznak, hogy az izraeli hadsereg kiszabadítja és élve hazahozza a túszokat.
Nyitókép: Az elraboltak és meggyilkoltak fotói Izraelben /Niall Carson/PA Images via Getty Images