Csúnyán tévedett az amerikai hírszerzés az izraeli helyzettel kapcsolatban
Év elején még azt mondták, nem valószínű, hogy eszkalálódik a konfliktus.
Mahmúd Abbász Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel tárgyalt pénteken.
Mahmúd Abbász palesztin elnök Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel tárgyalt pénteken Ammánban. A megbeszélés során a palesztin államfő kijelentette, elutasítja „a gázai palesztinok erőszakos kitelepítését”, ami szerinte az 1948-as háború utáni időket idézi.
Egyúttal humanitárius folyosók megnyitásának azonnali engedélyezését követelte a tengerparti övezetben a humanitárius katasztrófa elkerülésének érdekében.
A jordániai Petra hírügynökség jelentése szerint a palesztin elnök emellett felszólított a jeruzsálemi al-Aksza mecsetnél előforduló „szélsőséges akciók”, valamint a ciszjordániai zsidó telepesek támadásainak beszüntetésére is, mert ezek szerinte nagymértékben felelősek a helyzet súlyosságáért.
Mindkét oldalon elítélte a civilek meggyilkolását vagy bántalmazását, és felszólított a fogvatartottak szabadon bocsátására.
„Megerősítjük a Palesztinai Felszabadítási Szervezetnek (PFSZ), vagyis a palesztin nép egyetlen törvényes képviseletének politikáját, amely elveti az erőszakot, ragaszkodik a nemzetközi legitimitáshoz, az erőszakmentes ellenálláshoz és a politikai cselekvéshez mint a szabadság és a függetlenség elérésének eszközeihez” – fogalmazott.
Abbász hangsúlyozta, hogy a palesztin nép jogainak biztosítása elengedhetetlen a biztonság és a béke érdekében, és ehhez a kétállami megoldásra van szükség. Ennek értelmében létre kell jönnie egy független, szuverén palesztin államnak az 1967-es hatnapos háború előtti határokkal, valamint Kelet-Jeruzsálemmel mint palesztin fővárossal.
Antony Blinken a találkozót követően arról beszélt, aggódik, hogy Izrael területük elhagyására kényszerítheti a palesztinokat.
Ammáni látogatásán Blinken II. Abdalláh jordániai királlyal is tárgyalt, aki szintén a humanitárius folyosók megnyitását sürgette, és a polgári lakosság védelmének fontosságát hangsúlyozta az amerikai diplomácia vezetőjének.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Év elején még azt mondták, nem valószínű, hogy eszkalálódik a konfliktus.
Nyitókép: Palestinian Presidency / ANADOLU / Anadolu via AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?