Áradoznak az ukrán katonák a nyugati harckocsiról, amivel „rettegést és halált hoznak” az oroszokra
Az egyik katona szerint „ez a tank olyan, mint egy mesterlövész-puska”.
Tetemes veszteségeket kell elkönyvelnie Moszkvának – derül ki a Sunday Roast infovideójávól.
Érdekes videóra, a Sunday Roast egyik friss összeállítására hívta fel szerkesztőségünk figyelmét egy olvasónk. A felvételen hat legyőzhetetlennek tartott orosz fegyvert mutatnak be, amelyek azonban mégis látványosan leszerepeltek az Ukrajna elleni offenzívában.
Ha megnézzük az Oryx adatbázisát, láthatjuk: valóban – a tetemes veszteségek között ott szerepelnek ezek az eszközök is.
Az alábbiakban összegyűjtöttük és bemutatjuk ezeket a korábban legyőzhetetlennek hitt harci eszközöket.
A Ka-52-es Oroszország egyik legmodernebb, legújabb harci helikoptere: az együléses Ka–50-esből fejlesztették ki a Kamov gyár mérnökei, 2008-tól kezdték meg a forgószárnyasok sorozatgyártását. Nem csupán a koaxiális rotor érdekessége a gépnek, de a pilóták elhelyezése is: egymás mellett ülnek a kezelők, nem egymás mögött – mint például az amerikai AH–64 Apache típusú helikopterben.
A The EurAsian Times szeptember 4-i cikke megemlítette, hogy egy egyiptomi exportkísérlet kapcsán kiszivárgó (biztosítási) adatok szerint, akkori árfolyamon 17 millió dollárba kerülhetett egy Ka–52E. Más források viszont – jelenleg – 10 millió dollárra teszik a gép árát.
A Sunday Roast videójából kiderült: biztos, hogy Moszkva már majdnem a fél Ka-52-es flottáját elvesztette az ukrajnai háborúban. Szám szerint 43-at. A legtöbb eszközzel az úgynevezett gyalogosan hordozható légvédelmi rakétarendszerek (MANPADS), irányított páncéltörő rakéták (ATGM) végeztek.
A Kinzsal egyike annak a hat, következő generációs fegyvernek, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök még 2018-ban mutatott be, azt állítva, hogy a világon egyetlen légvédelmi rendszer sem tudja lelőni.
A Kinzsal elméletileg képes a hangsebesség tízszeresével repülni, úgy manőverezni, hogy a radar ne szúrja ki, nukleáris és hagyományos robbanófejjel is felszerelhető, hatótávolsága pedig 1500-2000 kilométer, miközben 480 kilogramm terhet tud magával vinni. Ára: 10 millió dollár. A Sunday Roast összeállítása szerint Moszkva idén tavasszal vetette be először ezeket a fegyvereket; a CNN információi szerint 2022 májusában már alkalmazták őket odesszai célpontok ellen.
A rakéták ugyanakkor nem nagyon váltak be – hangzott el a videóban –, Patriot-rendszerekkel könnyen leszedhetők. Elemzők becslése szerint egyébként a Patriot-rendszer rakétánként 4 millió dollárba, kilövőállásonként pedig 10 millió dollárba kerül.
A Szu–35 ugyan nem ötödik generációs vadászgép, de úgynevezett 4++ generációs harci repülőgépként ez az egyik legmodernebb eszköz, amelyet Moszkva bevetett Ukrajnában. A gépet a legendás Szu–27-esből fejlesztették ki a Szuhoj mérnökei. Mint az a Rakéta.hu cikkében olvasható, a Szu–35-öt egy erősebb AL–41 hajtóművel és a repülőgépvázzal szerelték fel, amihez modern kompozit anyagokat használtak fel. Mindezt teljesen új, digitális repüléselektronika és érzékelőrendszerek egészítik ki.
Csakhogy a 85 millió dollárba kerülő harci repülő nem vált be az ukrajnai frontokon a videó összeállítása szerint,
„képességei pusztán papíron léteznek”, az Oryx adatbázisa alapján 4-et szedtek le a kijevi erők,
az egyiket egy jóval öregebb szovjet konstrukció: egy Mig–29-es. Mindazonáltal több tucat eszköz meg is sérült. A Szu–35 gyengeségének pedig az az oka, hogy könnyen kiszúrják a radarok, látható a Sunday Roast videójában.
Épp a napokban írtunk arról, hogy Moszkva kivonja a T–14-es Armatákat az ukrajnai harcterekről. Hivatalos tájékoztatásuk szerint a fronton történt „éles teszteredmények” alapján döntöttek így. Tehát nem váltak be.
Holott csodafegyverként emlegették a páncélost, hangzik el a Sunday Roast videójában. A Rakéta.hu kapcsolódó cikkében például azt írják, az Uralvagonzavod által fejlesztett harckocsiban egy páncélozott fülke védi a háromfős személyzetet, akik relatíve távol vannak a 125 milliméteres ágyútól és a muníciótól.
A tank elejét aktív védelmi rendszerekkel, ultramodern kamerarendszerrel szerelték fel, és radarelnyelő festékkel fényezték. „A T–14-et ráadásul villámháborúra tervezték – a 48 tonnás eszköz 88 kilométer per óra sebességgel képes kiépített úton haladni, vagyis (továbbra is elvileg) gyorsabb, mint a T–90 vagy az M1A1 Abrams”. Darabja négymillió dollár.
Az összeállításban említésre került továbbá a Moszkva rakétás cirkáló, illetve az Sz–400-as légvédelmi rakétarendszer (NATO-kódja: SA–21 Growler), de összességében „haszontalannak” bizonyult, amit mi sem bizonyít jobban, hogy Kijev immár Oroszországon belüli célpontokat lő – ezek elhárítása pedig az Sz–400-asoké lenne.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyik katona szerint „ez a tank olyan, mint egy mesterlövész-puska”.
***
Nyitóképen T-14 Armata harckocsik gurulnak végig a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva belvárosában május 9-én. Fotó: ALEXANDER NEMENOV / AFP