Orbán Viktor: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetet
Az ukrán elnök nem fogadta el a magyar ajánlatot.
A portál szerint a francia elnök elszalasztotta a saját „churchilli pillanatát” és nem szállt eléggé szembe Oroszországgal. Eddig.
A Politico úgy látja: Emmanuel Macron hátraarcot csinál az Ukrajna-politikájában. A portál szerint Franciaország elnöke a háború kezdetekor elszalasztotta a „churchilli pillanatot”, amikor folyamatos, de eredménytelen tárgyalásokkal próbálta Vlagyimir Putyin orosz elnököt jobb belátásra bírni. A Politico értékelése szerint
Macron akkoriban Európa vezetőjévé válhatott volna,
de félreismerte a helyzetet és nem tudott politikai kezdeményezést építeni belőle.
A portál szerint Macronnal szemben például az euroszkeptikus Boris Johnson akkori brit miniszterelnök vitte prímet Ukrajna támogatásában és felfegyverzésében. Johnsont hősként fogadták Kijevben, ellenben Macront megvetették, amikor arról beszélt, hogy Putyint nem szabad megalázni, és Moszkva is megérdemel biztonsági garanciákat. Macron arról is beszélt akkoriban, hogy Ukrajna évtizedekre van az EU-tagságtól.
A Politico ugyanakkor úgy látja, mostanában változik a macroni politika. A francia elnök Ukrajna erős szövetségeseként nyilvánul meg, támogatást ígér az ukrán győzelemig, szorgalmazza a NATO-tagságukat és a további fegyverkezési támogatást. Lehetséges, hogy Franciaország és Ukrajna bilaterális biztonságpolitikai megállapodást is köt majd.
A portál által megszólaltatott szakértő
Macron csak később ébredt rá arra, hogy hiába próbált közvetíteni Moszkva és Kijev között,
Putyint nem érdekelte a tárgyalás lehetősége.
Franciaország ma már az EU bővítésének támogatója, új szövetségeseket keres, és azon gondolkodik, hogyan működne egy a mainál is több taggal rendelkező Európai Unió. A Politico szerint nagyon intenzív diplomáciai tevékenységet folytat most ezen ügyekben Párizs. Valószínű, hogy Macron 2024 elején a Sorbonne egyetemen akarja majd nagy beszédben kifejteni legújabb európai vízióját.
Macron már eddig is beszélt arról, hogy
bátor bővítésre és ezzel párhuzamosan egy többsebességes Európára van szükség,
ami tovább mélyítheti az integrációt. Macron pártjának egyik képviselője, Benjamin Haddad szerint a berlini fal leomlásához hasonló történelmi pillanatban élünk, amikor az EU-bővítés egy újabb hulláma segíthetné stabilitáshoz a kontinenst.
Nyitókép: AFP, Johanna Geron / POOL /