A Bosco Verticale megtervezésénél a legtöbb időt a fák és növények fajtáinak kiválasztása igényelte, mivel a botanikusoknak közel két évükbe telt, amíg megtervezték a függőleges erdő tornyaihoz leginkább illő és a nyári forró klímát is elviselő flórát.
A két toronyra 490 közepes és nagy növésű, valamint több mint 250 kisebb méretű fát ültettek,
emellett 5000 bokor és 11 000 évelő növény borítja a teraszokat.
Az elképesztő alkotást az alábbi videóban tekintheti meg:
A függőleges erdő csak a kezdet?
A legújabb város, ahol Stefano Boeri folytatta fentebb említett alkotással megkezdett munkáját Utrecht, ahol az építész célja, hogy az élő természetet sikeresen integrálja a városi környezetbe. A városban épülő zöld toronyház a „Wonderwoods” fantázianévre hallgat, és az építész saját bevallása szerint 300 fa és további 10 000 növény fogja majd ékesíteni ezt a holland toronyházat.
A projekt várhatóan 2024 nyarára fejeződik be, amelynek kapcsán fontos kiemelni, hogy Utrecht nem az első holland város, amely függőleges erdővel ellátott épületet kap. Stefano Boeri kiemelt projektje volt korábban a „Trudo Vertical Forest”, amely Eindhovenben épült 2021-ben, és amely az első függőleges erdő volt a világon, amely szociális lakásokat kínált.
Milyen előnyei vannak a függőleges erdei épületeknek?
A függőleges erdők a városi ökoszisztéma részeként az építészek becslése szerint
évente akár mintegy 41 tonna oxigént képesek előállítani, miközben elnyelik a CO2-t és felfogja a finom porszemcséket.
Többen is bebizonyították már, hogy a nyári forróság egyre több emberéletet követel. A fák, cserjék és egyéb zöld területek a víz elpárologtatásával azonban csökkenthetik a városok hőmérsékletét. Nyáron a lombozat árnyéka jelentősen csökkenti a hőmérsékletet a homlokzaton és az épület belsejében egyaránt, de az emberek érezni fogják az energiamegtakarítás előnyeit is, mivel kisebb arányban fognak használni klímaberendezéseket.