Volodimir Zelenszkij elnök azon lépése, hogy a háborús korrupciót hazaárulással teszi egyenlővé, visszatetszést vált ki a tisztviselők és a megfigyelők körében, akik arra figyelmeztetnek, hogy a terv megbéníthatja Ukrajna fő korrupcióellenes erőit – olvasható a Politico hasábjain.
Ukrán tisztviselők is megszólaltak
A javaslatot követő két magas rangú tisztviselő azt mondta, hogy
az ukrán korrupcióellenes ügynökségeken belül egyre nagyobb az aggodalom, hogy Zelenszkij terve kiveszi a legfőbb korrupciós ügyeket a felügyeletük alól,
és átadja azokat az elnök parancsnoksága alá tartozó Ukrán Biztonsági Szolgálatnak (SBU).
Az SBU-nak potenciálisan hatalmában állna eltemetni a legmagasabb rangú tisztviselőket érintő korrupciós ügyeket. A tisztviselők szerint
ez a lépés veszélybe sodorhatja Ukrajna korrupcióellenes infrastruktúráját, és a korrupcióellenes megfigyelők riadót fújnak.
„Azzal, hogy a korrupciót a hazaárulással teszi egyenlővé, Zelenszkij hivatala manipulálja a közvélemény igazságszolgáltatás iránti vágyát” – mondta Vitalij Shabunin, a korrupcióellenes akcióközpont (Antac) vezetője.
Zelenszkij azután lépett fel a törvénymódosítási folyamat megkezdése érdekében, hogy a múlt héten egy újabb háborús korrupciós ügyet lepleztek le, amelyben
két magas rangú ukrán tisztviselőt gyanúsítottként neveztek meg egy humanitárius segélyek beszerzésével kapcsolatos sikkasztási ügyben.
Uniós tagság a korrupció árnyékában
A Zelenszkij-kormány korrupciós botrányai fokozott figyelmet keltettek, miközben az ország az Európai Unióval folytatott tagsági tárgyalások megkezdését szorgalmazza – írta a lap.
Ukrajna hétlépcsőből álló határideje októberben lejár, és az ország eddig csak két lépést teljesített – mondta Olha Stefanishyna, Ukrajna európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettese egy kijevi konferencián a hónap elején. Stefanishyna szerint a partnerek mégis elismerték, hogy Ukrajna óriási előrelépést tett a háború alatt, és továbbra is reméli, hogy decemberben megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások.