Miután az egy évtizede a baloldal megújításának szándékával áttörő, majd hatalomra kerülve a nemzetközi mainstream baloldal közmegegyezéseibe szürkülő Sziriza elveszítette a görög választásokat, most új fejezet kezdődik a párt életében: Stefanos Kasselakis személyében egy Amerikából érkezett véleményvezér-politikus vette át a görög baloldal irányítását.
Kasselakis Görögországban született, de egy 14 éves korában elnyert ösztöndíjjal az Egyesült Államokba került, a massachusettsi Andover Phillips Academy gimnáziumába. Ezután a Pennsylvaniai Egyetemen végzett, majd pedig karrierbe kezdett a hajózási üzletben.
Dolgozott a Goldman Sachsnak is, majd pedig önkéntesként dolgozott Joe Biden 2008-as elnökjelölti kampányában – mint ismeretes, végül Barack Obama lett akkor a demokraták jelöltje, aki maga mellé vette Bident alelnöknek.
Kasselakis meglepő gyorsasággal tört be a görög politikai életbe
és vette át az ellenzékbe szorult baloldal vezetését. Alig pár héttel ezelőtt még nem is volt ismert Görögországban, a Sziriza élére pedig már egy várható új elnökjelölt volt a hagyományos baloldalt képviselő Efi Achtsioglou személyében.
De aztán az utolsó pillanatban jött Kasselakis, aki jól irányzott közösségimédia-kampánnyal magára irányította a figyelmet, több tízezer új szavazót hozott be a Sziriza voksolására, és végül az övé lett a győzelem. A Sziriza vezetőválasztásán a voksol 57 százalékát szerezte meg, míg ellenfele csak 43 százalékot ért el.
Az Euractiv elemzése szerint a szakértők a következőkben látják Kasselakis sikerének kulcsát: teljesen „metapolitikai” eszközöket használt;
kizárólag a közösségi médiában kampányolt;
olyan egyszerű beszédmódot használt, ami imponált a hagyományos politikai beszédből kiábrándult görög választóknak; valamint teljesen új, kívülről érkező jelölt volt egy a nepotizmustól és politikusi dinasztiáktól hemzsegő görög politikában.
Kasselakis üzenete egyszerű: le akarja váltani Kiriakosz Micotákiszt, a görög jobboldali kormányfőt, aki alig pár hete nyerte meg az újabb választást. Ugyanakkor az Amerikából jött politikusnak nem lesz egyszerű dolga, hiszen nem ismeri közelről sem a görög politikát, sem a pártját, aminek irányítását átvette. Ráadásul annyira újonc, hogy a parlamenti választáson sem indult, tehát nem lesz tagja az új görög parlamentnek sem, ott nem tud szerepelni és vitázni a következő években.