Karl Nehammer osztrák kancellár szerint az illegális bevándorlók nagy része Románián át érkezik Ausztriába, ezért továbbra sem támogatja a román csatlakozást a schengeni övezethez. Egy román EP-képviselő szerint a kancellár hamis adatokkal érvel – írta az Infostart a Kurier című lapra hivatkozva.
Az Infostart a kijelentés kapcsán felidézte,
nem először éleződik a feszültség Bukarest és Bécs között amiatt, hogy az osztrák kormány továbbra is ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
Mint írták, ezúttal az osztrák és a német kancellár, Karl Nehammer és Olaf Scholz hétvégi salzburgi találkozóján osztrák részről elhangzottak „verték ki a biztosítékot” Bukarestben.
„Ausztria Romániát továbbra is tisztességtelen módon kezeli”
Nicolae Stefanuta, Románia európai parlamenti képviselője a Kurier című lapnak adott nyilatkozatában tisztességtelennek nevezte Ausztria magatartását. Azzal vádolta Nehammert, hogy a román csatlakozás indoklásául a migrációval kapcsolatban „hamis adatokat” használ, és ezt tette Salzburgban is.
„Ausztria Romániát továbbra is tisztességtelen módon kezeli”
– hangoztatta a képviselő.
Nehamer állítása szerint a múlt évben 122 ezer migráns érkezett Ausztriába. Hetvenöt százalékuk mindenfajta regisztráció nélkül lépett be, noha egy uniós tagországon keresztülmentek – jelentette ki az osztrák kancellár Romániára utalva. Mindez egyben annak bizonyítéka is, hogy
a schengeni térség megfelelő ellenőrzése nem működik
– hangoztatta.
Stefanuta erre úgy reagált, hogy a „nem regisztrált” migránsok 80 százaléka Szerbián és Magyarországon keresztül érkezik Ausztriába.
Az EP-képviselő szerint az osztrák magatartás „nem csupán a román állampolgárok emberi méltóságát sérti, de súlyos gazdasági károkat okoz az országnak: a folytatódó határellenőrzések akadályozzák az áruk szabad forgalmát”. Egyidejűleg felszólította az Európai Uniót, hogy „keményebben” reagáljon Ausztria magatartására.
Reagált az osztrák belügyminisztérium
Az osztrák belügyminisztérium közleményt adott ki a román vádak kapcsán, melyben úgy fogalmaztak: az embercsempészek három országot – Szerbiát, Romániát és Magyarországot – használnak tevékenységük útvonalaihoz.