Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Ukrajna újjáépítéséhez a nyugati kormányok a háború kirobbanása után külföldön befagyasztott orosz állami vagyont használnák fel.
„Még mindig napirenden van, hogy Ukrajna újjáépítéséhez a nyugati kormányok a háború kirobbanása után külföldön befagyasztott orosz állami vagyont használnák fel. Első blikkre jól hangzik, hogy a kárt, amelyet az oroszok okoztak, fizessék meg ők, a jogi akadályokon túl azonban egyéb dilemmákat is felvet a megoldás.
Miután Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát, a Nyugat sem maradt tétlen, hogy kinyilvánítsa nemtetszését: a többi között orosz állami és magánvagyonokat foglaltak le. A befagyasztott vagy lefoglalt vagyontárgyak és pénzeszközök skálája meglehetősen széles: az oligarchák jachtjaitól az orosz központi bank devizatartalékaiig terjed, van benne állami tulajdon és olyan elem is, ami orosz állampolgároké.
Bár ezeket a vagyonelemeket a nyugati hatóságok lefoglalták vagy befagyasztották, azok tulajdonjogát nem szerezték meg.
Úgy kell ezt elképzelni, mintha lenne egy biciklitárolónk, a szomszédunk pedig arra kérne, hadd tartsa a méregdrága, több millió forintos kerékpárját ott. Majd amikor a szomszédunk elkezdené verni egy másik szomszédját, tönkretéve annak házát, mi úgy döntenénk, hogy ezért a viselkedéséért megbüntetjük, és nem adjuk oda neki a biciklijét – függetlenül attól, hogy annak tulajdonjogát nem vitatnánk.”
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Alekszander Kazakov