Zelenszkij elárulta, min dolgozik éppen Ukrajna

Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy 25 milliárd dollárnyi finanszírozásra lenne szükségük rakéták és drónok, valamint katonai célú elektronikus alkatrészek előállításához.

Az orosz üzleti körök 2022-ben - a háború évében - 600 milliárd dollárral növelték a vagyonukat.
„Másfél hete volt egy cikkem az Oroszország elleni szankciókról - hogy nem működnek olyan jól, és bár felárral, de Oroszország szinte mindenhez hozzájut. Ehhez kapcsolódik most a svájci UBS Bank friss jelentése, amely elég lesújtó adatokkal szolgál:
- az orosz üzleti körök 2022-ben - a háború évében - 600 milliárd dollárral növelték a vagyonukat
- a szankciók ellenére a gazdagok száma Oroszországban növekedett - a milliomosok száma 56 ezer fővel nőtt, és meghaladta a 400 ezer főt. Az ultragazdagok száma még drasztikusabban nőtt.
- eközben Európa és az Egyesült Államokban 10,9 ezer milliárd dollárral lett szegényebb. A legtöbbet az amerikai üzleti körök veszítettek, 5,9 ezer milliárd dollárt (ez nyilván nem csak háború hatás, hanem közben egy kibontakozó válságban is benne vagyunk, amelyet tovább tetézte a háború).
Az UBS jelentése most két mítoszt is megdönt. Az egyik az orosz gazdaság és a szankciók alatt lévő orosz üzleti körök működéséről. Úgy tűnik, hogy jól vannak, gazdagodnak szépen tovább a háború és a szankciók ellenére. Hogy miért? Kereslet továbbra is van, nem csak a lakosság, de az állam részéről is, és a kereslet kielégítésén jó pénzt lehet csinálni - főleg, ha annak most felára van. Ráadásként a háborún mindig is sokat lehet keresni, főleg, amikor az a háború nem a saját országodban dúl.
A másik mítosz az Egyesült Államokra vonatkozik. Gyakran előkerülő narratíva, hogy mennyire jó a háború az Egyesült Államoknak és milyen sokat profitál belőle. Nem, nem jó nekik (sem) a háború, és nem, gazdaságilag nem profitálnak belőle, az amerikai vállalatok vesztesége sokkal nagyobb, mint például az LNG eladásából származó bevételek.
P.S.: ezek az adatok 2022-ről szólnak, és valószínűleg 2023 rosszabb lesz az orosz körök számára, és valamivel jobb a Nyugat számára. A nyugati hadiipar most kezd felpörögni, és a nyugati vállalatokat tavaly teljesen váratlanul érte a háború, hirtelen kellett alkalmazkodni.
P.S.2: és mi lenne a megoldás? Nyilván tökéletes recept nincs, de lehetséges, hogy a megoldás nem az orosz üzleti körök kemény szankcionálása lett volna, hanem pont ellenkezőleg - ösztönzők rendszere. Az orosz tőkét nem bezárni kellene Oroszországban, hanem pont ellenkezőleg - hagyni, hogy kimeneküljön onnan, hogy jobb feltételeket és lehetőségeket találjanak külföldön, és ne az orosz államra dolgozzanak.”
Nyitókép: Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP