Európai vs. kínai autógyártók: Teljes leválás vagy még szorosabb összefonódás?
Kína azonban olyat tett, amit minden értelemben el kell ismerni.
Az ukrán pénzügyminiszter felszólította az USA-t, hogy legyen megbízhatóbb az adományok terén.
Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter a Financial Times lapnak adott interjújában arról beszélt, hogy az Európai Unió jó példát mutat a G7 csoport többi országának azzal, hogy júniusban bejelentették, további 50 milliárd eurós (18,7 ezer milliárd forint) segélyt terveznek nyújtani Ukrajnának a következő négy évben vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában az ország újjáépítése céljából.
Az ukrán pénzügyminiszter szerint az USA-nak van mit tanulnia Európától, és hasonló, hosszútávú ígéreteket vár Amerikától és a többi támogatótól.
A minisztert arról is kérdezték, hogy szerinte a jövőben az EU-nak nagyobb, az Egyesült Államoknak pedig kisebb részt kellene-e vállalnia Ukrajna pénzügyi támogatásából. Marcsenko azt felelte, hogy „még nincs itt az idő ennek a témának a megvitatására”.
Véleménye szerint az amerikai vezetés tette lehetővé Ukrajna számára, hogy túlélje ez a háborút, ezért úgy gondolja, hogy az a természetes, ha az Egyesült Államok az Európai Unióval egyforma szerepet tölt be. A G7-tagállamok egy adományozói platformot hoztak létre, hogy megpróbálják összehangolni a segélyezési és a helyreállítási erőfeszítéseiket. Marcsenko azonban kijelentette, hogy mivel Ukrajna elsődleges célja az EU-hoz való csatlakozás, így reméli, az EU legújabb támogatási programja egyfajta mestertervként fog szolgálni a többi támogató számára.
(MTI)
Nyitókép: WPA POOL / GETTY IMAGES EUROPE / GETTY IMAGES VIA AFP