Nicsak, ki segít Afrikában? A fasiszta, xenofób, rasszista Magyarország
Míg Belpest népe Novák Katalin tehenein röhög, Afrika épp ezt a fajta segítséget kéri az ideológiai gyarmatosítás helyett.
A Novák Katalin köztársasági elnök delegációjában utazó államtitkárt Ruandában a Hungary Helps afrikai segélyprojektjeiről, valamint a segélyek és a gazdasági nyitás összekapcsolódásáról kérdeztük.
A következő napokban a Mandiner a helyszínről követi majd Novák Katalin köztársasági elnök hivatalos látogatását Ruandában és Tanzániában. Mindkét kelet-afrikai országban most jár először magyar közjogi méltóság; gazdasági, oktatási kapcsolatok, illetve a migrációt okozó problémákat a kibocsátó országokban enyhítő Hungary Helps-segélyprojektek lesznek terítéken.
Tudósításunk első részét, mely az Afrikába való eljutás nehézségeit ecseteli, itt olvashatja el.
***
Miközben Novák Katalin köztársasági elnök Ruanda és Tanzánia vezetőivel tárgyal, átad számos olyan segélyprojektet is, melyekkel Magyarország a Hungary Helps program keretében segíti Afrika fejlődését és az afrikai életkörülmények javulását annak érdekében, hogy Fekete-Afrika országai minél kevésbé legyenek az Európába irányuló migráció forrásországai.
A köztársasági elnök látogatása során átadott két magyar gyártású inkubátort a ruandai Rwamagana Kórház újszülött osztálya számára, valamint a Nyanzai Középiskola (École Secondaire Nyanza) Hungary Helps-forrásból finanszírozott új vizesblokkját, kézmosó állomását, illetve
saját adományként ötven zseblámpát és két tehenet is.
Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Programért felelős államtitkár lapunknak elmondta: „az afrikai kontinens fontossága a programunkban egyre inkább felértékelődik“, hiszen Afrika „a lehetőségek és a veszélyek kontinense“: az elsivatagosodás, klímaváltozás és népességnövekedés együttese
fegyveres konfliktust, végső soron tömeges migrációt okoz,
ugyanakkor a népesség gyarapodása a fejlődés lehetőségét is magában rejti.
E körülmények között az államtitkár a Hungary Helps Afrikával kapcsolatos célját úgy fogalmazza meg: „segítünk, hogy megteremtsék önmaguk számára a jövőt“, ennek pedig fontos részét képezi az oktatás és szakképzés támogatása. Elmondja: Magyarország a Nyanza Középiskolát a Hungary Helps finanszírozásával, a Közel Afrikához Alapítvány kivitelezésében
vizesblokkal bővítette – ilyen korábban ugyanis az iskolában nem volt.
Emellett az egészséges nevelés érdekében sportszereket adományoztak a Nyanzának, illetve Novák Katalin köztársasági elnök is beszállt az iskolafejlesztési programba: az általa adományozott
ötven elemlámpa azon tanulók számára teszi majd lehetővé az otthoni tanulást, akikhez az áram nincs bevezetve.
Unikális, hogy a Sándor-palota két tehenet is átadott az iskola részére. A lábasjószágok az iskolatej-programot fogják segíteni a Nyanza Középiskolában, melynek nem kevés diákja kizárólag az – egyébként a Közel Afrikához Alapítvány által szponzorált – egyszeri iskolai étkezés során jut élelemhez. Az iskolának eddig egy tehene volt, a magyar segítségnek köszönhetően pedig hamarosan már négy lesz, hiszen a két most átadott tehén egyike vemhes. Az iskola közössége az adományt Novák Katalin tiszteletére tartott ünnepséggel köszönte meg, melynek folyamán
a Nyanza diákjai elénekelték az A csitári hegyek alatt című magyar népdalt is – magyarul.
„Amikor Afrikáról beszélünk, nem az oktatás színvonaláról beszélünk, hanem a létéről vagy nemlétéről“ – összegez Azbej Tristan.
Az államtitkár hangsúlyozza: a Hungary Helpsnél „mindig abból indulunk el, mire van szükség, ez az első kérdés”, tehát nem gyarmatosítanak,
nem próbálunk saját gondolatokat ráerőltetni azokra, akikkel és akikért dolgozunk”.
Ennek megfelelően a kelet-afrikai régió különböző országainak különböző formákban nyújt Magyarország segítséget: Kenyában a szakképzés vagy a vízgazdálkodás területén fejlesztési programok zajlanak, a polgárháború sújtotta Etiópiában belső és visszatérő menekültek ellátását segítjük, a Kongói Demokratikus Köztársaságban pedig természeti katasztrófák, illetve iszlamista terrorszervezetek keresztények elleni támadásai után nyújtunk segítséget.
Ugandával különösen erős az egészségügyi együttműködés. Magyarország 2021-ben mobilkórházat, nemrég pedig intenzív osztályt adott át az országban.
Azbej Tristan elmondja: „bár a mi programunk első szempontja az, hogy emberi életeket óvjunk meg, valamint az itt élő közösségeket segítsük abban, hogy ne a migrációt válasszák, hanem itt maradjanak, mégis minden ilyen megjelenés magával vonhatja magyar gazdasági szereplők megjelenését”. Ennek módja az, hogy a humanitárius segítségnyújtás összekapcsolható a gazdasági fejlesztési együttműködéssel, melyre alapozhat a külkereskedelem.
Az államtitkár szerint ezen a téren „nagyon nagy sikereink vannak”, hiszen
egyre több afrikai országban jelennek meg magyar cégek, beruházók
az agrárium, a vízgazdálkodás, a biztonsági okmányok nyomtatása vagy épp a kibervédelem területén. Ghánában például két szennyvíztisztítót már piaci alapon rendeltek meg egy magyar vállalattól, és tárgyalások folynak arról is, hogy Ruanda a Rwamagana Kórháznak adományozott magyar inkubátorokból piaci alapon is vásároljon.
Fotók: MTI/Balogh Zoltán