„A hazai sajtóban lényegében észrevétlen maradt az egyik legismertebb orosz konzervatív figurának – orosz terminológiában a »turbopatritók« közé sorolt Igor Girkin (aka Sztrelkov) letartóztatása.
A »turbópatriótáknak« az elmúlt másfél évben meg lehetett tenni azt, amit a mai Oroszországban senki másnak: kritizálni az orosz vezetést és a katonai helyzetet. Tehették ezt amiatt, mert alapvetően még radikálisabb – állításuk szerint hazafias oldalról tették ezt, mint Vlagyimir Putyin.
Ők voltak lényegében Putyin szélsőjobboldali ellenzéke, bár magát Putyint sokáig nem kritizálták.
Nagyjából fél éve ez is megváltozott.
És hogy ki volt Igor Girkin (Sztrelkov)? Eredeti nevén Girkin, a Sztrelkov álnevet már később a katonai műveletek során vette fel hívónévként. Girkin orosz katona, az FSZB tisztje. Az orosz nemzetbiztonsági szervek Girkint küldték be 2014 tavaszán egy nagyobb katonai csapattal együtt Donyeckbe, hogy a központi hatalommal elégedetlen ukrán lakosságot felhasználva lázadásokat szítsanak.
Ez sikerült is – 2014 tavaszán Girkinék sorra foglalták el a helyi városi adminisztrációkat, majd elszakadást hirdettek, és elindították a Novorosszija projektet. Néhány hónappal később ezekből a szakadár területekből született a DNR és LNR.
Ezek ugye nem feltételezések, hanem tényszerű adatok, hiszen néhány évvel később Igor Girkin már nyíltan beszélt a szerepéről és a feladatairól Donyeckben. Girkin később a szakadár csapatok katonai vezetője lett, illetve DNR »védelmi minisztere«. 2014 augusztusában azonban csalódott a donyecki helyzetben – és a nyílt orosz segítség hiányában – és minden tisztéségéről lemondott, és hazatért. 2022 novemberében a Hágai bíróság Girkint életfogytiglani büntetésre ítélte az MH17 maláj repülőgép lelövése miatt (meghatározó szerepe volt az orosz BUK rendszer szakadár területekre érkezésében).
Igor Girkin monarchikus nézeteket vallott, és azt terjesztette, hogy Oroszországnak vissza kell térnie az Orosz Birodalom kiterjedéséhez
és szerepéhez, visszafoglalva annak hajdani, »jogos« területeit (helló Lengyelország és a Balti-államok). Putyint az elmúlt időszakban azért kritizálta, mert nem elég határozott, nem tesz meg mindent, amit szerinte meg kell, beleértve a hadigazdaság kikiáltását és teljes lakossági mobilizációt, külföldi cégek államosítását és stb.