Aljas módon szállt bele a magyar elnökségbe a svéd EU-ügyi miniszter
Jessica Rosencrantz számára csak Ukrajna létezik.
A túl sok jegesmedve is zavarta a tudósokat, akik azt kérik, legközelebb újabb és jobb jégtörő hajóval indulhassanak klímaváltozást kutatni.
A svéd Aftonbladet napilap számol be helyi tudósok félsikerű északi-sarkvidéki expedíciójáról.
A 13 ezer tonnás Oden nevű jégtörő hajón indult a sarkvidékre mintegy 40 svéd tudós. A céljuk az volt, hogy a klímaváltozás hatásait tanulmányozzák a régióban, különös tekintettel a jégolvadásra és a délről betörő melegebb légáramlatok hatásaira.
A kutatók szerint az Arktisz a klímaváltozás „kanárija”, ahol fokozottan érvényesülnek a változások, s gyorsabban történik a felmelegedés is. Ehhez pontosabb helyszíni ismeretekre és ezeken alapuló pontosabb tudományos modellekre van szükség – ezért is indultak néhány hete a sarkvidékre.
A svéd tudósok azonban elakadtak és végül visszafordultak a messzi Északról.
Az Oden a Spitzbergáktól és Grönlandtól északra fekvő területekig hajózott fel, ameddig tudott. „A jég elég nehéz ügy volt. Nem jutottunk annyira északra, amennyire szerettünk volna” – fogalmaz Michael Tjernström, a Stockholmi Egyetem meteorológus professzora. A túl sok köd is megnehezítette a dolgukat.
„És nem találtunk annyi meleg légáramlatot sem, mint amennyiben reménykedtünk” – teszi hozzá a svéd tudós. Ugyanakkor szerinte június 10-én észlelték az olvadási szezon kezdetét, aminek nagyon örült.
Mindezek mellett a klímakutatók dolgát megnehezítették a környéken ólálkodó jegesmedvék is. Elmondásuk szerint 30 jegesmedve-találkozásuk volt. „Problémát okoznak nekünk, amikor túl közel jönnek hozzánk és ezért be kell fejeznünk a jégmezőn folytatott kutatásokat. Másrészt persze nagyszerű látni őket” – mondja Tjernström.
A meteorológus professzor az Aftonbladetnek azt mondja: nagyon jó volt eddig az Oden jégtörő hajó,
„A klíma nem vár” – közölték ezzel kapcsolatban a svéd sarkkutatók.
Nyitóképen: jegesmedve Grönlandnál (Pierre Vernay / Biosphoto / Biosphoto via AFP)