Uniós értékek: Kijevben szélsőségesek támadtak meg egy LMBTQ-rendezvényt (VIDEÓ)
Végül sikerült megfékezni a támadókat.
A Háttér Társaság vezetője szerint a törvény megszületése óta megnövekedett a gyűlölet bűncselekmények száma.
„A magyar LMBTQ közösség folyamatos fenyegetés alatt érzi magát, és ez a félelem nem alaptalan. A progresszív folyamatok elleni harcuk keretében ugyanis megnehezítették, hogy meleg párok gyermeket fogadhassanak örökbe, egy törvény elutasítja a transzneműek elismerését, egy másik, amely megtiltja a »melegpropagandát«, korlátozza az LMBTQ közösség szólásszabadságát” – írta a Haaretz.
Felidézték, áprilisban a törvényhozók elfogadtak egy olyan törvényt, amely eredetileg a bejelentők védelmére készült, de tartalmazott egy olyan záradékot, amely a jogvédő csoportok szerint arra ösztönözné a magyarokat, hogy jelentsék fel a gyermeket nevelő azonos nemű párokat. Ez felháborodást váltott ki, és Novák Katalin köztársasági elnök utasította a parlamentet, hogy törölje a vitatott záradékot, ami a múlt hónapban meg is történt.
A magyar LMBTQ-közösségnek azonban még sok fronton kell harcolnia”
– folytatták.
Majd a lap kitért arra, hogy az 1995-ben alapított Háttér Társaság az ország legrégebbi és legnagyobb, még működő LMBTQ csoportja. Egyik legfontosabb szolgáltatásuk közé egy tanácsadó forródrót, de nyújtanak személyes és jogi tanácsadást is – ismertették.
A cikkből az is kiderült, hogy a szervezet 2021- es orosz típusú melegellenes törvény óta harcot kezdett a gender törvényes elismeréséért, és megpróbáltak minél több EU-tagországot rávenni, hogy csatlakozzon a Magyarország elleni perhez az Európai Bíróság előtt.
Dudits Luca, a szervezet vezetője a Haaretz angol online kiadásának elmondta,
hanem a „magyar életmódtól” való eltérést említi, ám ez az alaptörvény szerint a család és a házasság. Vagyis a törvénynek nemcsak a melegek eshetnek áldozatul, hanem az elváltak, a szinglik és a gyermektelen heteroszexuális párok is. Varga Judit igazságügyi miniszter éppen válófélben van, ami szembemegy a család és a házasság meghatározásával. Őt jelenteni kellene?” – kérdezte. Majd megjegyezte, hogy közben ahhoz, hogy az iskolákban szexuális felvilágosítást tartsanak, külön engedély szükséges a kormánytól, egyes vallási szervezetek, amelyek egy virtuális fehér listán vannak, megtehetik.
„Jelenleg tehát olyan helyzet áll fenn, hogy az átfogó szexuális felvilágosítást nyújtó szervezetek nem mehetnek be az iskolákba, de azok a csoportok, amelyek azt mondják, hogy a fogamzásgátlás minden fajtája rossz – erkölcsi vagy vallási okokból –, mehetnek” – magyarázta az LMBTQ-aktivista.
„A törvény csak külső szervezetekről és szakértőkről beszél, de a helyzet az, hogy ha van egy körülbelül 70 oldalas törvény, ki olvassa ezeket a törvényeket? Sok tanár fél, hogy ha ilyesmiről beszélnek, célkeresztbe kerülnek, megbüntetik vagy kirúgják őket.”
A törvény megszületése óta megnövekedett a gyűlölet bűncselekmények száma,
amikor például meleg párokat támadnak meg az utcán, mondván, törvényellenes, amit tesznek. A transzneműek még mindig a leginkább marginalizált emberek közé tartoznak. ... Amikor betiltották a nemek elismerését, sok magyar azt sem tudta, mit jelent ez a kifejezés” – fogalmazott a Háttér Társaság vezetője.
A beszélgetés során Dudits arra is kitért, hogy „nagyon fontos és bátor dolognak tartja, hogy sok transz ember előjött és interjút adott a történeteiről és a küzdelmeiről. Ugyanakkor örömteli, hogy a Háttér Társaság által végzett felmérések azt mutatják, az emberek egyre elfogadóbbak a melegek iránt” – írta a Haaretz.
Nyitókép: Isza Ferenc / AFP
***