A Republikon Intézet – együttműködve a Friedrich Naumann Alapítvánnyal – konferenciát szervezett november 16-án, szerdán az az LMBTQ-közösség jogainak közép-európai változásáról, ahol többek között arra keresték a választ, hogy mennyire élhetnek biztonságban Magyarországon e közösségek tagjai, illetve, van-e kultúrharc a liberális és a konzervatív eszmék követői között. A kerekasztal beszélgetésen Mikecz Dániel, a Republikon vezető kutatója ezekről kérdezte Radványi Viktóriát, a Budapest Pride igazgatóját, Dudits Lucát, a Háttér Társaság ügyvivőjét, Vig Dávidot, az Amesty International igazgatóját, Hal Melindát, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatóját, klinikai szakpszichológust és lapunk főmunkatársát, Szilvay Gergelyt.
„A buzi szitokszóvá vált”
Arra a kérdésre, hogy idehaza mennyire élhetnek biztonságban az áprilisi népszavazás után az LMBTQ-közösségek tagjai, a civil szervezetek képviselői egybehangzóan azt válaszolták, hogy sorra kapnak olyan visszajelzéseket, hogy tavaly július óta, mióta a gyermekvédelmi törvény azon módosítása előtérbe került, amely bünteti az LMBTQ-ideológia bemutatását és népszerűsítését, megugrott a közösségek elleni támadások száma. Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője elmondta, hogyha ezt onnan kívánjuk megközelíteni, hogy mennyire mernek ezek a párok, személyek „előbújni”, felvállalni a másságukat, esetleg megfogni a párjuk kezét az utcán sétálva, akkor kijelenthető, hogy az európai átlaghoz hasonlóan kevesen merik ezt megtenni. A számuk 3 százalék körülire tehető. Majd hozzátette, hogy Európában Spanyolországban kiugró csak ez a szám, ott a társadalom nyitottsága miatt mintegy 10 százaléknyi LMBTQ-közösséghez tartozó meri felvállalni magát és a párját.
Radványi Viktória, a Budapest Pride vezetője ezután példákat hozott az önkéntes hálózatukból. Mint mondta, sok fiatal jelezte már nekik, hogy amint tehetik, külföldre költöznek, mert ott nem gördítenek eléjük jogi akadályokat a házasságkötés és az örökbefogadás, valamint a jogi nemváltás elé. Hozzátette, több olyan esetről is tudnak, hogy
a transznemű közösséghez tartozók az utóbbi időszakban a munkaerőpiacon is nehézségekbe ütköztek: