Írta: Nagy Gábor és Veczán Zoltán
A háború eszkalálódik, most újabb vörös vonalat léptek át a felek (egyre inkább valószínűsíthető, hogy az oroszok) azzal, hogy immár Nova Kahovkánál a víztározó, illetve vízerőmű gátat sikerült felrobbantani, hatalmas területeket, falvakat, városokat elárasztva.
Ezzel párhuzamosan pedig bekövetkezett, amivel csak a realisták kalkuláltak – azok, akik idejekorán elkezdték azt pedzegetni, hogy a kijevi rezsimnek szánt nyugati fegyver- és lőszerszállítmányok igen könnyen paramilitáris egységeknél (és olykor a fronttól teljesen eltérő területen saját civil lakosságukat megfélemlítő bűnszervezeteknél) köthetnek ki:
nyugati fegyverekkel nyomultak be Oroszország területére.
Honvédő háborúból támadás orosz földön
Minderre bő egy évvel Moszkva ukrajnai inváziójának kirobbanása után, május 22-én került sor; bár – ukrán szempontból – belövésekre, partizánakciókra korábban is volt példa a háború majd' másfél évében. Ez azonban már egészen más történet.
Az első hírek szerint egy, a kijevi kötelékbe tartozó diverzáns- és felderítőcsoport Oroszország belgorodi területére hatolt be, hogy felszabadítsák Vlagyimir Putyin uralma alól a térséget.
Később kiderült, hogy az ukrán média és közösségimédia-oldalakon komoly szurkolótáborral lépésről lépésre követett akciókat – amelyekről, bár természetesen tagadja, tudhatott, s azokat támogathatta a kijevi kormány – önkéntesek csoportjai hajtották, sőt, hajtják most is végre Belgorod környékén. Nevesül az Orosz Önkéntes Hadsereg, a Szabadságot Oroszországnak Légió, illetve a Lengyel Önkéntes Hadtest „halálfejes” fegyveresei.
Utóbbi egyébként még pikánsabbá teszi a helyzetet, mert az ugyan tudvalevő volt, hogy a háborúban önkéntesek, zsoldosok is részt vesznek; arra viszont nem sokan fogadtak volna, hogy lengyelek is harcolnak majd az orosz föderáció hivatalos területén.
Kihasítani egy szeletet Oroszországból
A hírekben immár sűrűn felbukkanó Belgorod megye mérete 27 ezer négyzetkilométer, vagyis mintegy fele a magyar Alföldnek, népessége (1,5 millió fő) már Budapest lakosságszámával vetekszik. A Belgorodi terület adminisztratív központja az orosz-ukrán határtól 40 kilométerre fekvő Belgorod városa. Területi hovatartozása a régiónak sokáig nem volt kérdéses; ám a május végi, majd a június első napjaiban végrehajtott akciók fényében több (ukránpárti) online platformon felmerült, hogy az eredetileg kitűzött célon – demilitarizált övezet létrehozása – túl
érdemes lenne kikiáltani a Belgorodi terület „függetlenségét”, ahogyan az oroszok tették a kelet-ukrajnai bábállamokkal,