A putyini atomhatalmat vissza kell terelni a nemzetközi jog normái közé
Sokan teszik fel aggódva most a kérdést: vajon tényleg be fognak-e vetni atomtöltetet az oroszok, lesz-e világháború?
DeSantis után a volt elnök más párttársai is úgy döntöhetnek, beszállnak a csetepatéba, köztük Trump volt alelnöke, az általa „nyúlbélának” tartott Mike Pence is.
„Nyúlbéla” – szabadfordításban valami ilyesminek („wimp”) nevezte Donald Trump volt alelnökét, Mike Pence-t fültanúk tavalyi visszaemlékezései szerint, mielőtt megkezdődött volna a Capitolium ostroma.
Most pedig az a hír futott körbe az angolszász sajtóban, hogy Pence maga lehet az egyik kihívója Donald Trumpnak a republikánus előválasztásokon.
Állítólag ő és New Jersey korábbi kormányzója, Chris Cristie is arra készül, hogy beszáll a küzdelembe, amelynek győztese lesz a kihívója Joe Biden elnöknek jövő ősszel az elnökválasztáson.
Emlékezetes: Ron DeSantis floridai kormányzó már korábban jelezte, hogy kihívja Trumpot, a közvélemény-kutatások azonban azt mutatják, hogy ugyan kisebbe az elutasítottsága Trumpénál az összes amerikai választók körében, de valószínűleg már az előválasztáson elvérzik a volt elnökkel szemben.
A volt alelnök Donald Trump hűséges emberének számított egészen a Capitolium balul elsült ostromáig, amire azután került sor, hogy Pence – aki ekkor a szövetségi szenátus elnöke is volt – a csalást kiáltó Trump nyomása ellenére is megerősítette az eredményeket, vagyis a Biden-Harris páros győzelmét 2021. január 6-án.
Pence jóval régebbi motorosnak számít a politikában, mint Trump, már a nyolcvanas évek óta építgeti konzervatív keresztény hírnevét, ismert, hogy ellenezte az azonos neműek házasságát, kitartott az amerikai hadseregben elharapózó coming outok visszaszorítása mellett, meggyőződéses életpártiként kikelt az abortusz liberalizációjáért küzdő, ellentmondásos hírű Planned Parenthood ellen. 2013-ban Indiana állam kormányzója lett, Trump alelnökeként pedig hozta a konzervatív szavazókat és a politikai tapasztalatát – nem kis mértékben hozzájárulva annak 2016-os választási győzelméhez.
A törést a már említett események hozták el kettejük kapcsolatában, a volt elnökben pedig azóta tüske, hogy Pence értelmezése szerint nem állt mellé a sorsdöntő pillanatban; a volt alelnök azonban sokáig óvakodott attól, hogy Trumpot kritizálja, egészen a nem túl fényesen sikerült félidős választásokig várt. Tavaly novemberben kezdett először mozgolódni, és sejtetni, hogy „a republikánusoknak lesz jobb választási lehetősége Donald Trumpnál”.
Márciusban aztán jött a szembefordulás: „Trump tévedett, és a történelem felelősségre fogja vonni őt”
– közölte a volt alelnök, ezzel végleg elhatárolva magát exfőnökétől.
Kampánystábjától a sajtóba eljutott információk szerint Pence június 7-én bont zászlót Iowában.
A másik versenyző, Chris Christie 6-án készül bejelenteni indulását New Hampshireben. A volt New Jersey-i kormányzó már 2016-ban is megmérettette magát az előválasztáson Trumppal szemben, de engedelmesen beállt mellé, amikor az legyőzte, sőt, még a Bidennel szembeni vitákra is ő és csapata készítette fel Trumpot. Ugyancsak a Capitolium ostroma után szállt szembe a volt elnökkel, áprilisban pedig már ezt mondta róla: „Donald Trump egy tévésztár, se több, se kevesebb – és biztosak lehetünk abban,
ha visszatér a Fehér Házba, az ismétlés még rosszabb lesz, mint az eredeti show”.
RonDesantis neve nem véletlenül forog egyre gyakrabban a sajtóban, a 44 éves floridai kormányzó tűnik jelenleg a legesélyesebb kihívónak, indulását pedig már bő egy hete bejelentette.
Vele részletesebben foglalkoztunk már:
A BBC összeszedte Trump ellenfeleinek listáját; ők
Továbbá a kihívók között van a magát Trumppal szemben definiáló Asa Hutchinson arkansasi kormányzó, Larry Elder konzervatív rádiós műsorvezető, a kötelező vakcinák és a woke ideológia nagy ellenzője, Glenn Youngkin 2021-ben megválasztott virginiai kormányzó, valamint egy Perry Johnson nevű üzletember.
Nyitóképünkön Trump és Pence; forrás: Evan Vucci/The Associated Press