Noha Hans Rauschernek lesújtó véleménye van a Wagner-vezérről, úgy látja, Putyin is jelentősen meggyengült.
Hans Rauscher, neves osztrák elemző a Der Standardban boncolgatta az Oroszországban kialakult lázadás ügyét. A szerző szerint lehetséges, hogy Putyinnak sikerült megmentenie a rendszerét, de a törésvonalak ma már félreérthetetlenek. Úgy látja, hogy Oroszország egyelőre még egy monolit blokk, a szétesési folyamat még sokáig fog tartani.
Az elemzésben Rauscher igyekszik egy történelmi kitekintőt is adni az olvasónak. Kifejti, hogy Oroszország évszázadok óta szinte kizárólag autoriter rendszereket ismer,.Majd kiemelte: történelmileg Oroszországban jelentős politikai és társadalmi felfordulások következnek be a háborúk után.
Az elemző szerint Putyin Ukrajna elleni háborújának menete, a sok kudarc váltotta ki Jevgenyij Prigozsin zsoldosvezér puccsát. „Látszólag az orosz katonai vezetés ellen irányult,
amellyel Prigozsin hónapok óta harcban állt, de valójában Putyin ellen”
– fogalmazott a szerző.
A szerző szerint valószínűtlennek tűnt, hogy Prigozsin sikerrel jár, de a vállalkozás mégsem tűnt teljesen lehetetlennek. Az elemző szerint nem csak a katonai vonatkozása jelentős a Prigozsin által indított lázadásnak, ugyanis ha összecsapásra került volna sor az orosz erők és a Wagner között, és a Wagner alulmarad,
A szerző szerint az elnök egy orosz imperialista, aki szerette volna ismét a hatalma alatt tudni Kelet-Európát, illetve elűzni a NATO-t a térségből, de mégis saját maga sodorta veszélybe az államot, amelyet erőssé kívánt tenni.
A cikk végén, mintegy konklúzióként a szerző leszögezi, hogy egy diktátor, aki nukleáris fegyverekkel küzd a túlélésért, mindig nagyon veszélyes, azonban egy nukleáris fegyverek felett rendelkező Prigozsin még Putyinnál is veszélyesebb lenne.
Hans Rauscher szerint lehetséges, hogy az orosz rendszerben vannak olyan erők, amelyek véget vethetnek az őrületnek a hatalmas országban, de egyelőre ezek nem láthatók.
***
Nyiókép: Handout / TELEGRAM/ @concordgroup_official / AFP