A Megérteni Törökországot cikksorozatunk második részében a török választási földrajzzal foglalkozunk – hiszen akár megőrzi hatalmát Recep Tayyip Erdoğan, akár legyőzi Kemal Kılıçdaroğlu, az mindenképpen a választási földrajzzal való ügyes sakkozás eredménye lesz. A török gazdaságról szóló első részt itt olvashatja el.
***
Amikor választási földrajzra gondolunk, Magyarországon egy viszonylag egyszerű képlet jut az eszünkbe: makacsul balos fővárosunk (annak is zöld-liberális budai és inkább szociáldemokrata pesti része) áll szemben a kőkonzervatív vidékkel, melyből egy-két helyen kikandikálnak a szociáldemokrata gondolatokra időnként fogékony megyei jogú városok, és a szélsőjobboldalnak néha táptalajt kínáló Északkelet-Magyarország.
Ez ugyanakkor egy nyelvében, etnikumaiban és vallásában viszonylag homogén ország választási földrajza – Törökországban viszont a jelentős kurd kisebbség és az iszlám egymással élesen szemben álló ágai bonyolítják az egyszerű város-vidék relációt, melyben az ország vezetésére pályázóknak meg kell találniuk a nyertes képletet.
A nagyvárosok Atatürköt kérik vissza
Törökországból jelen állás szerint legalább három van, de inkább több. Az egyes számú Törökországot a nyugati, délnyugati tengerpartok fejlett, gazdag nagyvárosai és vonzáskörzetük jelenti: Isztambul, İzmir, Bursa, Törökország három európai tartománya és még néhány égei-tengeri tartomány.
Bár ez a terület földrajzilag az ország elenyészően csekély részét teszi ki, több tízmillió török hazája, ezáltal megkerülhetetlen politikai erő.
Ezeket a városokat egy nyelveket és vallásokat nem ismerő marslakó nehezen tudná megkülönböztetni Közép-Európától –
néhány éves autókkal (igaz, Európában kevéssé elterjedt, török gyártmányú Renault és Fiat szedánokkal), új iPhone-okkal széles, tiszta bevásárlóutcákon járkáló, fedetlen fejű, nyugatiasan öltözött, mérsékelten vallásos, jól kereső törökök lakják őket, akik ragaszkodnak a Törökországot muszlim szultanátusból szekuláris köztársasággá alakító Mustafa Kemal Atatürk, az első világháború utáni első török elnök örökségéhez.
Politikai preferenciáik is ennek megfelelők: a török politika örök háromosztatúsága, a jobboldali muszlim konzervativizmus, a baloldali világi kemalisták és a szocialista kurd pártok közül ők a másodiknak a bástyái. Ezeken a területeken Erdoğan legfényesebb győzelmeinek idején is tarolt a Köztársasági Néppárt (CHP), a közös ellenzéki elnökjelölt, Kılıçdaroğlu pártja.
E nagyvárosok népe ezer gazdasági szálon kötődik a Nyugathoz, nem érdekli őket a politikai iszlám,