A lélek halhatatlanságának bizonyítása
Feser az arisztoteliánus-tomista felfogást védelmezi, sőt szerinte a mai problémákra az kínálja a megoldást.
Az Orbán Viktoréhoz hasonló nézeteket valló Santiago Peña nyerte a paraguayi választásokat. Az amerikai nagykövettel hasonló problémái vannak, mint a magyar vezetésnek. Interjúnk a paraguayi helyzetről Sergio Velascóval.
Mint azt hétfőn írtuk: a kormányzó konzervatív Colorado Párt jelöltje, Santiago Peña nyerte a paraguayi elnökválasztást. A 44 éves politikus a szavazatok 42,8 százalékát szerezte meg.
Peña, aki korábban pénzügyminiszter volt, a hatóság szerint 15 százalékpontos előnnyel vezetett balközép riválisával, a 60 éves Efraín Alegrével szemben, akit az Autentikus Radikális Liberális Párt (PLRA) támogatott.
amikor 2008 és 2013 között nem volt hatalmon.
Santiago Peña nagyra tartja Orbán Viktort, pártját pedig hasonló módon vegzálja a helyi amerikai nagykövet, mint azt teszi a magyar kormánnyal David Pressman. Interjúnk a paraguayi elnökválasztásról Sergio Velasco spanyol politikai elemzővel.
***
Tekintve, hogy a Colorado Párt évtizedek óta kormányozza Paraguayt, mi a jelentősége annak, hogy megint nyert?
Ez igaz. A Colorado Párt évtizedek óta kormányozza ezt a kis latin-amerikai országot. Ugyanakkor Santiago Peña, a leendő új elnök mégis egy alternatív megoldást jelent a gazdaságpolitikát tekintve. Ő gazdasági miniszter volt Horacio Cartes 2018-2023 közti kormányában, és tevékenysége javára vált az országnak. Mégiscsak hetven éve kormányoz ez a párt, kivéve a 2012-2018 közti időszakot, amikor a baloldal volt hatalmon.
Ezzel együtt Peña belső demokratikus választásokon került a párt élére, szembenézve a kormány hivatalos jelöltjével, szembemenve a párt „kontinuista” szárnyával; és
Peña egyébként technokrataként jelenik meg a közéletben, azaz úgy, mint aki a saját világlátásán túl rendbe teszi az országot; ő a fiatal, konzervatív vezető, aki hű az elveihez, és a közgazdász, aki meggyőzte a választókat, hogy ő nem pusztán a Colorado Párt egy újabb figurája.
Melyek a paraguayi közélet főbb témái mostanában?
Erre részben válaszoltam fent, minthogy Peña győzelme részben a paraguayi emberek igényeire adott válasz. Santiago Peña egy jól ismert közgazdász, aki pontosan tudja, miről beszélgetnek a paraguayiak: a gazdaság állapotáról.
és az új elnök szeretné olyan országgá tenni hazáját, amelyet elismernek nemzetközileg, és ami vonzó a befektetők számára. Röviden: munkahelyeket kell létrehoznia. Az energiaárak miatt is aggódnak a paraguayiak; Peña nemhiába említette meg többször, hogy egyik fő célja a fosszilis energiahordozók árának csökkentése. A másik nagy téma az egészségügy, mivel a Covid-járvány nagy pusztítást végzett Paraguayban. Az új elnök egyik célja az egészségügyi rendszerek modernizációja, egyben költségvetésük növelése (szeretne építeni öt új kórházat), és az adminisztrációban is komolyabb sztenderdeket vezetne be. Úgyszintén belengette, hogy szeretne harcolni a korábbi kormányzatok korrupciója ellen is, és ilyen szempontból megújítaná a pártot, amivel növelhetné a beléje vetett bizalmat is, ami a legutóbbi botrányok után jelentősen csökkent.
Hogyan áll Peña az éledező nemzetközi konzervatív együttműködéshez?
Peña elnök
egy igaz hazafi, aki ellenez minden külföldi beavatkozást, és védi a nemzeti szuverenitást. Győzelme a bolivár nyomulást is megállíthatja a régióban, mivel Paraguay a kontinens közepén helyezkedik el. Pedig a hispán világ baloldali erőit tömörítő São Paulo-i Fórum több ügynökét is ráállították a Colorado Párt elkaszálására, mégis a parlament mindkét házában többséget szerzett. Ez nagyszerű hír, tekintve hogy Dél-Amerika tele van szocialista kormánnyal, és Bolsonaro veresége után mára már csak egy valóban konzervatív kormányzatú ország maradt.
Milyen az új elnök ideológiai profilja?
Egy CNN-nek adott interjúban világossá tette: „A konzervatív párthoz tartozom, Paraguay egy konzervatív ország, konzervatív vagyok. A család és az élet védelme központi fontosságú. A házasság csak egy férfi és egy nő közt lehetséges.” Ezek nyomán azt mondhatjuk, Peña egy igazi konzervatív, nem úgy, mint az Európai Néppárt tagjai. Gazdaságilag kapitalistának nevezhetnénk, olyan valakinek, aki a szabad piacot preferálja, némi szabályozással. A gazdaságot olyan pillérnek tekinti, amire rá lehet építeni a konzervatív Paraguayt; számára a gazdaság a legfontosabb tényező. Ahogy Orbán Viktor mondta a 2020-as Nemzeti Konzervativizmus konferencián Rómában: „a gazdasági és pénzügyi siker a kulcsa minden bármilyen konzervatív politika megvalósításának. Ha nem vagy sikeres gazdaságilag helyi szinten, hiába vezeted jó úton a kormányodat nemzetközileg, reggelre halott leszel.”
Ha jól tudom, a paraguayi kormány és a helyi amerikai nagykövet között hasonló konfliktus van, mint Magyarországon. Ez miben áll?
A Biden-adminisztráció folyamatosan nyomást gyakorol a Colorado Párt vezetőire. María Elvira Salazar képviselő asszony például elítélte a Biden-kormányt, amiért az beavatkozott a paraguayi választásokba, például Efraín Alegre baloldali jelölt ellenfeleinek szankcionálásával. Bidenék a baloldali kormányokat támogatják Dél-Amerikában. Mindemellett az Egyesült Államok olyan nagykövetet küldött Paraguayba, aki nyíltan támogatja az LMBTQ-mozgalmat, és aki rendszerint a paraguayi kormány álláspontjával ellentétes álláspontra helyezkedik. Santiago Peña úgy fogalmazott a spanyol El Paísnak adott interjúban:
„Nem véletlen, hogy ez Paraguayban és egy másik konzervatív országban, Magyarországon is megtörtént.
És igen, azt gondolom, hogy ez számos szektorban nyugtalanságot kelt, főleg a legkonzervatívabbakban. Ezt bizonyosan lehet jelként értelmezni. Mi, paraguayiak egy hagyományos kultúrával rendelkezünk, ahol a család, amelyet hagyományosan értelmezünk, a társadalom központja, nem csak azért, mert a Biblia és a hit ezt tanítja, hanem mert az alkotmányban is ez áll.”
Nyitóképen: Santiago Peña és támogatói (Norberto Duarte / AFP)