Sokatmondó fotó az EP-ben: Magyarországról vitáztak, a padsorok mégis árulkodóak
Tömött padsorok, végeláthatatlan tömeg – valahol biztos, de az Európai Parlament ülésén biztosan nem.
Elemzők szerint az adósságplafon feszültségei fokozzák az amerikai recesszió kockázatát.
Az ING Bank arra hívta fel nemrég megjelent elemzésében a figyelmet, hogy az USA lassan kifut az időből, hogy megegyezzen az adósságemelésről szóló megállapodási plafonról. Ha nem jön létre az alku, a kormány heteken belül képtelen lenne finanszírozni kötelezettségeit.
„A politikai álláspontok túlságosan merevek, és a kormányzat leállásának, valamint egy rendkívül káros fizetésképtelenségnek a veszélye nagyon is valós” – ismertette az elemzés a lehetséges kimeneteket.
Az ING elemzői ismertették, hogy a Kongresszus az adósságplafon-szabállyal korlátozza az amerikai kormányzat hitelfelvételét, és a kabinet januárban elérte a nominális felső határt. Mint ismert, a kincstár azóta a készpénzállományát csökkenti, és „számviteli ügyeskedéssel igyekszik megakadályozni a fizetésképtelenséget”. A Portfolio felidézte, hogy Janet Yellen pénzügyminiszter már többször is arra figyelmeztetett, hogy
Ez azt jelenti, hogy a demokraták és a republikánusok között „nagyon gyorsan” egyezségre kell jutni, különben az amerikai kormány nem lesz képes finanszírozni olyan kötelezettségeit, mint a munkavállalók kifizetése, a társadalombiztosítás vagy az egészségügyi kiadások. Emellett egy kudarc azt is eredményezné, hogy az amerikai kormány nem tudná fizetni a kamatkötelezettségeit, és az Egyesült Államok történelmében először becsődölne – írta a lap.
A Portfolio az ING elemzését idézve hozzátette, hogy az adósságplafon megemeléséről szóló megállapodás megkötése „nagy kihívás”, mert a Kongresszus politikailag megosztott: a Képviselőházat a republikánusok, a Szenátust pedig a demokraták irányítják, és mindkettőnek jóvá kell hagynia az alkut.
A képviselőház republikánus képviselői már jóváhagytak egy javaslatot a plafon emelésére, de ez jelentős kormányzati kiadáscsökkentéseket foglal magában, amelyeket a szenátusi demokraták még csak fontolóra sem hajlandóak venni. Ők és a Fehér Ház azt akarják, hogy a plafont feltételek nélkül emeljék meg, amit a republikánusok nem fogadnak el – emlékeztetett a lap.
„A legjobb forgatókönyv az, ha a politikusok észhez térnek, és felismerik, hogy a fizetésképtelenség milyen gazdasági és pénzügyi károkat okozna” – írta közös elemzésében James Knightley és Padhraic Garvey, az ING elemzői.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay