Greta, a forradalmár: az aktivista lázongásra szólítja fel az amerikaiakat a választás előtt
Thunberg szerint mindegy ki lesz az elnök, Amerika akkor is gonosz, rasszista hatalom lesz.
Elemzők szerint az adósságplafon feszültségei fokozzák az amerikai recesszió kockázatát.
Az ING Bank arra hívta fel nemrég megjelent elemzésében a figyelmet, hogy az USA lassan kifut az időből, hogy megegyezzen az adósságemelésről szóló megállapodási plafonról. Ha nem jön létre az alku, a kormány heteken belül képtelen lenne finanszírozni kötelezettségeit.
„A politikai álláspontok túlságosan merevek, és a kormányzat leállásának, valamint egy rendkívül káros fizetésképtelenségnek a veszélye nagyon is valós” – ismertette az elemzés a lehetséges kimeneteket.
Az ING elemzői ismertették, hogy a Kongresszus az adósságplafon-szabállyal korlátozza az amerikai kormányzat hitelfelvételét, és a kabinet januárban elérte a nominális felső határt. Mint ismert, a kincstár azóta a készpénzállományát csökkenti, és „számviteli ügyeskedéssel igyekszik megakadályozni a fizetésképtelenséget”. A Portfolio felidézte, hogy Janet Yellen pénzügyminiszter már többször is arra figyelmeztetett, hogy
Ez azt jelenti, hogy a demokraták és a republikánusok között „nagyon gyorsan” egyezségre kell jutni, különben az amerikai kormány nem lesz képes finanszírozni olyan kötelezettségeit, mint a munkavállalók kifizetése, a társadalombiztosítás vagy az egészségügyi kiadások. Emellett egy kudarc azt is eredményezné, hogy az amerikai kormány nem tudná fizetni a kamatkötelezettségeit, és az Egyesült Államok történelmében először becsődölne – írta a lap.
A Portfolio az ING elemzését idézve hozzátette, hogy az adósságplafon megemeléséről szóló megállapodás megkötése „nagy kihívás”, mert a Kongresszus politikailag megosztott: a Képviselőházat a republikánusok, a Szenátust pedig a demokraták irányítják, és mindkettőnek jóvá kell hagynia az alkut.
A képviselőház republikánus képviselői már jóváhagytak egy javaslatot a plafon emelésére, de ez jelentős kormányzati kiadáscsökkentéseket foglal magában, amelyeket a szenátusi demokraták még csak fontolóra sem hajlandóak venni. Ők és a Fehér Ház azt akarják, hogy a plafont feltételek nélkül emeljék meg, amit a republikánusok nem fogadnak el – emlékeztetett a lap.
„A legjobb forgatókönyv az, ha a politikusok észhez térnek, és felismerik, hogy a fizetésképtelenség milyen gazdasági és pénzügyi károkat okozna” – írta közös elemzésében James Knightley és Padhraic Garvey, az ING elemzői.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay