A francia fennhatóság alá tartozó, Indiai-óceánban fekvő Mayotte szigetén megkezdték a nyomornegyedek felszámolását.
Az állami szolgálatok 162 lebontandó kunyhót számoltak össze ebben a nyomornegyedben, az eddig itt élő családok fele már máshol van elhelyezve – közölte Thierry Suquet prefektus hétfő reggel. Véget akarunk vetni a Mayotte-i nyomornegyedeknek, a helyzet elviselhetetlen – tette hozzá a prefektus.
A francia hatóságok a következő hónapokban összesen mintegy ezer, egészségügyi szempontból nem megfelelő otthon lerombolását tervezik, körülbelül tizenöt kerületben.
Mayotte szigetén fel fogjuk számolni a nyomornegyedeket,
ahol az emberek megalázó körülmények között élnek, miközben alternatív lakhatást kínálunk számukra – közölte Gérald Darmanin, Franciaország belügyminisztere a Twitteren.
A Wuambushu nevű művelet végrehajtására több száz fős biztonsági erő érkezett Franciaországból. A belügyminiszter szándékai szerint a tartózkodási engedéllyel nem rendelkezőket kiutasítják a szigetről. Az igazságszolgáltatás ideiglenesen leállította az eredetileg április végére tervezett műveletet, azonban
a múlt héten hozott bírósági döntések jóváhagyták a francia állam intézkedéseit.
A művelet célja az egészségtelen lakhatás felszámolása, a bűnözés elleni küzdelem, valamint a többnyire a Comore-szigetekről érkező illegális bevándorlók kitoloncolása.
Mayotte szigetéről
Mayotte szigete, amely földrajzilag a Comore-szigetek része, 1974-ben a Franciaországhoz tartozásra szavazott, azonban Comore-szigetek állama ezt nem ismeri el.
Mivel a Comore-szigetekhez tartozó legközelebbi sziget mindössze 70 kilométerre van Mayotte-tól,
számos Comore-szigeteki bevándorló érkezik évek óta Mayotte szigetére.
Mayotte lakosságának mintegy a fele nem francia állampolgárságú, ők többnyire tartózkodási joggal sem rendelkeznek, a francia állampolgársággal nem rendelkezők harmada már Mayotte szigetén született.
Franciaország évek óta próbálja kitoloncolni a tartózkodási engedéllyel nem rendelkezőket Mayotte-ról, az elmúlt két évben évente több mint 20 ezer embert toloncoltak ki, azonban közülük sokan előbb-utóbb visszatérnek a szigetre. Egyes szervezetek a Wuambushut „brutális”, „szegényellenes” műveletnek minősítik, amely sérti a migránsok jogait, azonban Mayotte számos lakója, valamint a megválasztott képviselők támogatják.