Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
Joe Biden és Erdoğan, Putyin és Hszi, meg a többiek: egyre több nagyhatalomban maradnak hatalomban egyre idősebb vezetők.
A mai demokráciák problémája, hogy egyre idősebb személyek kerülnek magas pozíciókba, vagy éppen maradnak sokáig hatalmon, ami a politikai elit elöregedéséhez vezet. Gondoljunk csak a legutóbbi két amerikai elnökre, akik mindketten bőven hetven fölött vannak, és várhatóan a 2024-es választás is az ő összecsapásukról fog szólni. De nem kell olyan messze menni, vegyük akár Silvio Berlusconi esetét, aki 2011-ben, 75 évesen még Olaszország miniszterelnöke volt,
és még most, 86 évesen is az olasz Szenátus tagja és az olaszországi belpolitika egyik legaktívabb szereplője.
Most, az egy éve zajló, egész világot érintő orosz-ukrán háborús konfliktus idején több kulcsfontosságú szerepű ország vezetőjéről is egyre többet hallani, hogy nem csak idős koruk, de egészségügyi állapotuk is aggodalomra adhat okot.
Az elmúlt években – de különösképp a háború kitörése óta – rengeteg a találgatás az orosz elnök egészségi állapotáról. Újabb és újabb betegségek kerülnek szóba, a Kreml viszont mindent tagad, és azt állítják, Putyin kiváló egészségnek örvend.
Érthető, miért akarja egyik oldal mindenképp halálos betegnek, a másik oldal pedig makkegészségesnek látni
a 2022 februárja óta Ukrajnában háborúzó elnököt, de várhatóan jó darabig nem fogjuk megtudni, mi is a pontos igazság.
Nézzük, mik azok a betegségek, amelyek az utóbbi időben szóba jöttek Putyinnal kapcsolatban!
Az amerikai Newsweek februári cikkében arról ír, hogy a legtöbb spekuláció megalapozatlan, a legvalószínűbbnek és leghihetőbbnek a rákkal kapcsolatos pletykák tűnnek. Persze ennek is különböző fokozatai vannak. Tavaly márciusban a brit The Daily Star című pletykalap névtelen, Pentagonhoz köthető forrásra hivatkozva azt írta, Putyin végstádiumú rákban szenved, haldoklik. Azóta egy év telt el, és az elnök ennek semmi jelét nem mutatja, de a nyugati világban a rák gyanúja mindig is ott volt a Putyinról szóló szóbeszédek között. 2022 májusában és júniusában brit és amerikai hírszerzési vezetők is arról értesültek, hogy Putyin rákkezelésekre jár.
Szintén 2022 májusában az egyik amerikai lap egy orosz oligarchára hivatkozva azt írta, hogy Putyin leukémiában szenved.
A másik betegség, amelyet sokszor szóba hoznak, a Parkinson-kór. Ez leginkább egy videófelvétel miatt kezdett terjedni a közvéleményben, amelyben az elnök egy asztalba kapaszkodva próbálja félkézzel megőrizni egyensúlyát, egy másik videón az látható, hogy Putyin elnök nehezen jár. Ez a látvány beindította egyesek fantáziáját, ugyanakkor nemzetközi szakemberek elutasítják a Parkinson-kór lehetőségét. Úgy vélik, a felvételeken látható képsorok nem bizonyítanak semmit.
John Hardy brit neurogenetikus szerint Putyina kórnak semmilyen tünetét nem mutatta. Tőle függetlenül K. Ray Chaudhuri, a Londoni Egyetem neurológusa is azt mondta, hogy a felkapott videókban semmi bizonyítéka nincs a Parkinson-kórnak.
Emellett több másik betegség is szóba jött Putyinnal kapcsolatban. Beszéltek látási zavarokról, de nyelvszárazságról is.
A hírek hátterében többnyire egy General SVR nevű Telegram felhasználó áll, amelyet állítólag az orosz hírszerzés korábbi ügynökei hoztak létre 2020-ban. Az oldalon különféle belsőnek nevezett információkat osztanak meg a Kreml belső ügyeiről, és az elnök egészségéről. Nem csekély probléma viszont, hogy ezeket az információkat gyakran nem támasztják alá konkrét bizonyítékokkal, ahogy a konkrét forrásokat sem hajlandóak megnevezni.
Tavaly májusban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is reagált a pletykákra. A francia tévének adott interjúban elmondta:
„Vlagyimir Putyin elnök minden nap szerepel a nyilvánosság előtt. Láthatják a képernyőn, meghallgathatják, vagy elolvashatják a beszédeit. Szerintem egészséges gondolkodású ember nem látja rajta semmilyen betegség vagy egészségügyi probléma jelét” – jelentette ki.
A török elnök egészségét illetően is rengeteg a titkolózás, különösen most, napokkal a közelgő elnökválasztás előtt. Pedig a jelek szerint korántsem megnyugtató az állapota.
Legutóbb április végén élő tévéadásban lett rosszul a török elnök, ami újra felhívta a figyelmet a húsz éve hatalmon lévő, közel hetvenéves politikus egészségügyi problémáira. A török kormány semmiképp sem szeretné, hogy Erdoğan esetleges egészségügyi gondjaiból az ellenfele előnyt kovácsolhasson. Csakúgy, mint Putyinnál, Erdoğan esetében is igaz, hogy hívei igyekeznek minél egészségesebbnek, míg ellenfelei minél betegebbnek láttatni, ezért sem lehet pontos információkat szerezni ezzel kapcsolatban.
Az április 25-i élő tévéadást illetően is rengeteg elmélet látott napvilágot, de biztosat senki sem tud.
Egyes médiumok szívrohamra gyanakodtak, de ezt a török kormány azonnal elutasította.
Török vezető személyek, úgy, mint az elnöki kommunikációs igazgatóság feje, Fahrettin Altun, vagy az egészségügyi miniszter, Fahrettin Koca egyöntetűen azt nyilatkozták, hogy az elnök már jobban van, és gyomorfertőzés miatt lett rosszul élő adásban.
A közösségi médiában már októberben is terjedtek Erdoğanról olyan videók, amelyeken az látszik, hogy az elnök nehezen mozog, vagy majdnem elalszik beszéde közben. Ennek ellenére a politikus programjában, terveiben semmi jel nem utalt arra, hogy komoly egészségügyi gondjai lennének.
Erdoğan híres vitalitásáról és az energiáról, amivel beleveti magát a kampányba még most, 69 évesen is – azt viszont még a hozzá közelállók is elismerik, hogy az elmúlt hónapok megterhelő időszaka nem tett jót az idős elnök egészségének, és feltehetően a rosszullét is ennek tudható be.
A két másik politikussal ellentétben az idős amerikai elnök esetében sokkal inkább a mentális, mint a fizikai egészségével kapcsolatban merülnek fel aggályok. Persze egy nyolcvanéves politikus esetében ez utóbbi sem elhanyagolható.
Legutóbb idén februárban vetették alá egy általános egészségügyi vizsgálatnak. Akkor az orvosok megállapították, hogy egészségi állapota stabil, továbbra is alkalmas az ország vezetésére. A háromórás vizsgálaton megállapították, hogy Biden alapbetegségei – úgy, mint a szabálytalan szívverés, magas koleszterin, savas reflux és enyhe idegkárosodás a lábon – folyamatos kezelés és kontroll alatt állnak, nincs ok aggodalomra.
A februári vizsgálaton az elnök kognitív képességeit nem nézték,
így az nem derült ki, hogy mentálisan is alkalmas-e az ország vezetésére.
Pedig Bidennél ez az, amit sokan megkérdőjeleznek.
Megválasztása óta szinte hetente kerülnek ki az internetre kínos videók a demokrata elnökről, amelyek arra engednek következtetni, hogy Biden nincs mindig százszázalékos tudatában a helyzetnek. Egyes megnyilvánulásai még egy hétköznapi embernél is aggodalomra adnának okot, nem, hogy az Egyesült Államok első emberének esetében. Gyakran születnek róla cikkek, ahogy eltéved valahol, összetéveszti saját rokonait, vagy éppen világhírű személyiségek, országok, területek neveit keveri össze. A 2020-as elnökválasztás előtt a Daily Mail egy videót osztott meg róla, amelyben összeszedték addigi kínos tévesztéseit, amelyek száma azóta megsokszorozódott.
Mindettől függetlenül Joe Biden a minap bejelentette: újraindul az elnökválasztáson – ha nyerne és egy újabb ciklust végig tudna vinni,
annak végén már 86 éves lenne a világ vezető hatalmának első embere.
Alig néhány évvel van lemaradva Biden mögött republikánus ellenfele, Donald Trump, aki szintén bejelentette, hogy újra megmérettetné magát a jövő évi amerikai elnökválasztáson. Biden és Trump újabb párharca ismét életkorbeli rekord lenne az elnökválasztások történetében, nem csak Amerikában, hanem valószínűleg globálisan is.
Csakhogy
nem sorakoznak róla a Bidenéhez hasonló kínos videók, így a korábbi és sokak szerint jövőbeli republikánus elnök kapcsán nem is nagyon emlegetik az előrehaladott életkorát mint problémát. És mint ismert, Trumpnak most egyébként is sokkal komolyabb kihívásokkal kell szembenéznie az amerikai igazságszolgáltatás rendszerében, mint a saját életkorának a témája.
Még kevésbé emlegetik a világsajtóban és pláne Kínában a keleti óriás tartós uralomra berendezkedett vezetőjének életkorát. Ugyan egy Bidenhez képest még ő is fiatalember, de a Kínai Kommunista Párt belső hagyományai szerint a csúcsra érkezett vezetők visszavonultak, ha a kongresszus idején elérték a 68. életévüket vagy túl is voltak rajta.
Hszi viszont nem hogy visszavonult volna, hanem épp az elmúlt egy évben biztosította be, majd járta formálisan végig az újraválasztási procedúrát,
Ugyan röppentek fel arról hírek tavaly, hogy agyi értágulatban szenved, de egyelőre nincsenek olyan információk, hogy bármilyen fizikai vagy szellemi állapotromlás befolyásolná vezetői képességeit. Igaz, az, ha Micimackóval hasonlítják össze, lehet, hogy nem tesz jót a vérnyomásának – de e problémakörre léteznek kínai típusú megoldások.
Nyitókép: NAGI / POOL / AFP