Mint ahogyan arról a Mandiner hasábjain is olvashattak, az európai uniós apparátust több ízben megrázta az Eva Kaili-féle korrupciós botrány. Az Európai Parlamentnek még a botrány kirobbanása előtt is volt egy különbizottsága (INGE), amely az Európai Unió valamennyi demokratikus folyamatába való külföldi beavatkozással, köztük a dezinformációval foglalkozott. Viszont az INGE megbízatása 2022. március 23-án lejárt.
A bizottság zárójelentését 2022. március 9-én egy plenáris ülésen elfogadták, majd egy nappal később az EP egy új különbizottságot hozott létre, immáron ING2 név alatt, hogy utógondozza és felügyelje az INGE jelentés hatásait. Az ING2 megbízatása 2023. augusztus 12-ig tart. És ez a bizottság aktivizálta magát a brüsszeli korrupciós botrány hatására.
Henrik Hololei semmi kifogásolhatót nem talált a tettében. Új fejezet a brüsszeli korrupciós botrányban.
A korrupció vizsgálata
Az EP 2023 Valentin-napján úgy döntött, hogy az ING2 bizottságot új feladatkörrel ruházza fel és átnevezi. Azóta „az Európai Unió valamennyi demokratikus folyamatába való külföldi beavatkozással – beleértve a dezinformációt is –, valamint az Európai Parlament integritásának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának megerősítésével foglalkozó különbizottság” az ING2 neve.
Ez a különbizottság fog május negyedikén megvitatni egy javaslatcsomagot, amely fő célja – elvileg – az Európai Parlament átláthatóságának, integritásának, elszámoltathatóságának növelése, valamint a korrupció elleni küzdelem.
Viszont közben a szólás- és véleményszabadságot porba tiporja.
A javaslat maga egyes EP-képviselők „kívánságlistája” arról, hogy a korrupciós botrány hatására milyen intézkedéseket várnak az uniós intézményektől az átláthatósággal és NGO-kkal kapcsolatos kérdésekben.
A javaslat óvatosan indít: biztonsági és interferencia-képzésre szólít fel minden európai parlamenti képviselőt és alkalmazottat; kéri, hogy a parlament vizsgálja meg a gyakornokokat, a politikai képviselőket, a képviselőcsoportok és a parlament személyzetét a nem-európai befolyásnak való esetleges kitettség szempontjából.
Ezen felül kérik még, hogy az európai parlamenti képviselők és irodáik legyenek kötelesek bejelenteni a nem-uniós országok képviselőivel és más érdekképviseletekkel való találkozásokat, valamint felszólít az NGO-k pénzügyi átvilágítására is. És innen pár lépésen belül eljutnak oda, hogy
a küldöttségi utakon résztvevő európai parlamenti képviselőknek legyen tilos az EP-ben megszavazottaktól eltérő álláspontot képviselni.