Javaslatot tett Brüsszel: felejtsük el a rezsicsökkentést

2023. május 24. 15:06

A tagállamoknak fel kell számolniuk a hatályban lévő energiatámogatási intézkedéseket 2023 végéig – hangoztatta Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos.

2023. május 24. 15:06
null

Az Európai gazdaság a globális kihívások ellenére is ellenállóképességet mutat, az alacsonyabb energiaárak, a kínálati korlátok mérséklődése és az erős munkaerőpiac mérsékelt növekedést eredményezett az év első negyedévében – közölte a kereskedelempolitikáért felelős biztos, az Európai Bizottság által közzétett, európai szemeszter tavaszi csomagjának bemutatásakor szerdán.

Valdis Dombrovskis a sajtótájékoztatón közölte, a szakpolitikai iránymutatások a reformok végrehajtására, a beruházások fenntartására összpontosítanak a jólét, a versenyképesség és az ellenállóképesség biztosítására.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos azt mondta:

az európai gazdaság sokkal jobb helyzetben van, mint azt várni, remélni lehetett.

Ennek ellenére számos kihívás, köztük a nehezedő pénzügyi feltételek, a csökkenő, de még mindig magas infláció, az orosz agresszió Ukrajnában, az államadósságok magas szintje nehezíti a válságból való kilábalást.

Közölte, az összes nemzeti helyreállítási és ellenállóképességet erősítő nemzeti terv érvényben van, közülük eddig 24 kifizetési kérelmet dolgoztak fel, és ez idáig több mint 152 milliárd eurót fizettek ki a tagállamoknak. A tagállamoknak fenn kell tartaniuk terveik végrehajtásának lendületét. Folytatniuk kell a kohéziós programok gyors végrehajtását, gazdaságaik és ipari bázisaik szén-dioxid-mentesítését, a munkaerő- és szakképzettség-hiány és az egyenlőtlenségek kezelését, a minőségi munkahelyek teremtését, a kutatás és az innováció finanszírozásának fokozását, valamint az EU hosszú távú jólétének és versenyképességének biztosításához szükséges feltételek megteremtését – mondta.

A tagállamoknak meg kell őrizniük a nemzeti finanszírozású állami beruházásokat, és biztosítaniuk kell a helyreállítási eszköz, valamint az egyéb uniós alapok keretében nyújtott támogatások hatékony felhasználását.

Fel kell számolniuk a hatályban lévő energiatámogatási intézkedéseket 2023 végéig.

Amennyiben az energiaárak megújítása miatt mégis ilyen intézkedések végrehajtására van szükség, ezeknek a kiszolgáltatott háztartások és cégek védelmét kell célozniuk, költségvetési szempontból fenntarthatónak kell lenniük, és továbbra is az energiatakarékosságot kell támogatniuk. A 2024 utáni időszakban a tagállamoknak folytatniuk kell a fokozatos és fenntartható konszolidációt szolgáló középtávú költségvetési stratégiájukat a prudens középtávú költségvetési helyzet elérése érdekében – tette hozzá.

Az Európai Bizottság jelentése szerint

az államadósságra vonatkozó uniós kritériumokat 16 tagállam, köztük Magyarország nem teljesítette,

míg az államháztartás hiányára vonatkozó feltételeknek Franciaország, Finnország és Olaszország nem felelt meg. A testület ennek ellenére úgy véli, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között nem indokolt a hiánycsökkentés. 

A makrogazdasági egyensúlyhiány összefüggésben a brüsszeli testület megállapította, hogy Magyarországon és Romániában a kockázatok lefelé mutatnak, az egyensúlyhiány a jövőben túlzott mértékűvé válhat sürgős szakpolitikai intézkedések hiányában. Görögországban és Olaszországban továbbra is túlzott egyensúlytalanságok tapasztalhatók, de sebezhetőségük a jelek szerint csökken.

Az Európai Bizottság ajánlásai Magyarország számára

Az uniós bizottság a foglalkoztatáspolitikára vonatkozó iránymutatásokat is javasolt az idei évre. Ezek közös prioritásokat határoznak meg a nemzeti foglalkoztatási és szociálpolitikákra vonatkozóan, annak érdekében, hogy azok igazságosabbá és befogadóbbá váljanak a koronavírus-járvány után, és az ukrajnai háború okozta jelenlegi helyzetben.

Az Európai Bizottság Magyarországra vonatkozó ajánlásai között kiemelte, hogy az energiatámogatási intézkedések felszámolását követően keletkező megtakarításokat az államháztartási hiány csökkentésére kellene felhasználnia.

A költségvetési politikával kapcsolatban az uniós bizottság óvatosságra ösztönözte Magyarországot,

és azt ajánlotta: jövőre is folytassa a fokozatos és fenntartható konszolidációra épülő középtávú költségvetési stratégiát, fenntartható növekedést elősegítő beruházásokkal és reformokkal kombinálva. Az ajánlások arra is buzdítanak, hogy a kormány fejlessze a szociális támogatási rendszert, javítsa a hatékony munkaerőpiaci intézkedésekhez való hozzáférést, különösen a leghátrányosabb helyzetű csoportok képzettségi szintjének emelését, és biztosítsa az aktív szociális párbeszédet.

(MTI)

Nyitókép: Dursun Aydemir/AFP

Összesen 367 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
CsakIstenSzabad
2023. május 26. 09:49
Elég egyszerű a képlet. Az EU a létező problémáit mindig előremeneküléssel igyekszik megoldani. Gyengül a globális versenyképesség? Hajrá zöldátállás, ész nélkül (ld. MOL vezér a Corvinuson). Aha, de ehhez meg kéne nyitni a párnacihákat. Ja, akkor irány a termelési költségektől véglegesen eltérített fosszilis energiáremelés. Hajrá háborúúúú! Na de nehogymá' bárki enyhítsen a lakossági terheken, mert ha nem drága a pógárnak, nem fektet be napelembe és akkor nem érjük el a politikai célunkat (ld. Lájen asszony). Az, hogy nem lesz nyugdíja, ha ilyen nem megtérülőbe ruház be, kit izgat? Járulékos veszteség. És úgyis a saját miniszterelnökét fogja rugdosni. Ez az eredménye a politikai elszámoltathatatlanságnak. Melyik utcára mehetnénk tüntetni, hogy utána Lájenék tényleg lelépjenek?
Palatin
2023. május 25. 21:12
ELSÖ ÉLMÉNYEM BRÜSSZELLEL KAPCSOLATBAN: Ezt elmesélem... Nekem Brüsszelröl mindig a tüsszentés jut eszembe, már az iskolában is volt ebböl "problémám". Elmesélem. Egy nagyon szigorú földrajztanárunk volt, akinek ráadásul nem volt humorérzéke. Egyszer, amikor Nyugateurópáról tanultunk, megemlítette Belgium fövárosát Brüsszelt, amire én hangosan, kicsit szemtelenül azt mondtam "Egészségére tanár úr." Mintha tüsszentett volna... Óriási röhögés tört ki az osztályban. No neki sem kellett több, ki húztam nála a gyufát, egész évben engem nyaggatott, meg akart buktatni. Úgy jártam mint Orbán, nem bocsátotta meg nekem, hogy megvicceltem. Hát igen Gyurcsánynak sincs humorérzéke, de a földrajztanárom viszont értett ahhoz, amire vállakozott. Nos, olyan feladatokat adott, hogy pl. mondott egy országnevet és nekem az ország kontúrját fel kellett rajzolnom a táblára. Felvettem a kesztyüt, nem bírt velem, az osztálytársaim is mellém álltak, egy idö után elkezdtek röhögni, hogy a tanár nem tud olyan feladatot adni, amivel kétvállra tudna fektetni. Csak részleges sikert ért el, 4-esem lett földrajzból. Egyébként ebböl a "csatából" rengeteget tanultam,mert megfogadtam, hogy ez a humortalan seggfej (akkor már nem volt irányába respektem) nem gyözhet le. Ezért kidolgoztam egy stratégiát. Alaposan tanulmányoztam a világ országait, és minden országhoz hozzárendeltem valamilyen formát, mint pl. Ausztria egy csirkecomb. Ha megnézed, igazat adsz nekem. A fotográfikus memoriám óriásit fejlödött. Hálával, örömmel. gondolok erre vissza, de Brüsszelt azért azóta is utálom. Az egyetlen európai föváros, ahol nem voltam és nem is leszek, pedig még Andorrában is jártam. Hogy az unió fövárosa lett, az meg egyenesen elriasztó számomra. Söt még Luxemburgban is voltam, pedig azokat sem csípem. Azóta nálam Brüsszel a kettös mércével kapcsolódik össze, amit azonban ésszel le lehet gyözni. Hajrá Fidesz!
Mandolini
2023. május 25. 15:08
Én is teszek az eu-nak egy ajánlást. A sír szélén nem érdemes lökdösődni!
Tikkadt Szöcske
2023. május 25. 07:15
Adjuk oda mindenünket a hős hoholoknak és fagyjunk éhen boldogan!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!