Ukrán gabonaügy: megszólalt Von der Leyen, nem tetszik neki, hogy a kelet-európaiak saját kezükbe vették a döntést

2023. április 19. 17:35

Közös uniós megoldást javasol az EB elnöke, igaz, a problémát is épp ez szülte.

2023. április 19. 17:35
null

Az Európai Bizottság „teljes mértékben” tudatában van az ukrán mezőgazdasági termékek megnövekedett behozatalával kapcsolatos aggodalmaknak, ugyanakkor az egyoldalú megoldások helyett közös európai megközelítésre van szükség a probléma megoldására – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán.

Öt uniós tagország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia vezetője szerdán juttatott el közös levelet az Európai Bizottság elnökének azt kérve, hogy a brüsszeli testület intézkedjen az Európába vámmentesen beáramló, a helyi gazdáknak károkat okozó ukrán gabona ügyében. Ursula von der Leyen válaszlevelében hangsúlyozta:

a közös európai megközelítés helyett alkalmazott egyoldalú intézkedések csak Ukrajna ellenfeleinek kedveznek, továbbá csorbíthatják az EU Ukrajna iránti megingathatatlan támogatását.

Kijelentette: az unió foglalkozik az érintett országokban tapasztalható ukrán import váratlan megugrásának „konkrét, de nem szándékos” következményeivel. Az Európai Bizottság korábban 36,3 millió eurós gyors pénzügyi támogatási csomagot biztosított a leginkább érintett gazdálkodók számára, most pedig egy második, 100 millió euró értékű, az érintett gazdálkodók számára nyújtani tervezett pénzügyi támogatási csomag bemutatására készül – tájékoztatott.

A bizottsági elnök megerősítette: a megelőző intézkedések ellensúlyozzák majd az uniós termelők helyzetének romlását bizonyos termékek, köztük a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag esetében.

„Az ukrán áruk piacra jutása és az EU által tavaly július 22-én nyitott humanitárius szolidaritási folyosók kulcsfontosságúak Ukrajnának az Oroszország háborújával szembeni ellenállóképessége szempontjából.

Ukrajna exportjának továbbra is el kell érnie a világ piacait, beleértve a fejlődő országokat is"

– fogalmazott.

Von der Leyen közölte továbbá: a brüsszeli testület még intenzívebben fog dolgozni a szóban forgó mezőgazdasági áruk tranzitjának megkönnyítése érdekében, mind a többi tagállam, mind az unión kívüli partnerországok esetében, ami - mint mondta - enyhíti majd az Ukrajnával szomszédos országokra rövid távon nehezedő nyomást.

Nyitókép: Kenzo Tribouillard / POOL / AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 133 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovászos cipó
2023. április 20. 14:11
Nekem meg ez a szarházi korrupt ringyó nem tetszik.
Nemtudommegállni
2023. április 20. 10:15
Ezt a tetűt a többi hasonlóval együtt ki kell takarítani, lesittelni Európa elseftelése okán!
bogyo1
2023. április 20. 10:03
Mondom, hogy ennek a szánalmas selejtes nőszerkezetnek mi lesz a közös európai megoldás! Magyarországot 8,19, 25 cikkely szerint azonnal megbüntetni, kötelezni az összes ukrán gabona felvásárlására, kötelezettség szegési eljárást indítani ellene. A többi keleteurópai említett országot kitüntetni, különben is ők "ott se vótak"
salmonella
2023. április 20. 08:32
"...közös ejrópai megoldás... ..a zunió foglalkozik a problémával...". Ugye ismerős szlogenek? Senki nem fog tenni semmit. Ez kb. olyan, mint a migráns válság. Nagyon helyes: saját kézbe kell venni az ügyek intézését.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!