Annalena Baerbock német külügyminiszter szerda este indult kétnapos látogatásra Kínába, ahol többek között Emmanuel Macron Tajvannal kapcsolatos megosztó kijelentése is szóba fog kerülni.
Bár a német kormány szóvivője közvetlenül nem kommentálta Macron szavait, egyértelművé tette, hogy az ország továbbra is kiáll az USA és Tajvan mellett. Feltehetően Baerrbock is ezt az álláspontot fogja képviselni pekingi látogatása során – írja a Politico.
Berlin szerint a Tajvannal kapcsolatos konfliktusban Kínának kell tennie a deeszkalációért azzal, hogy tartózkodik az agresszív katonai manőverektől.
Arra számítunk, hogy a régióban minden fél hozzájárul a békéhez. Ez a Kínai Népköztársaságra is vonatkozik"
– nyilatkozta a német kormány szóvivője, majd hozzátette: „Úgy látjuk, hogy az olyan akciók, mint a katonai fenyegetések ellentétesek ezzel a céllal, és növelik a katonai összecsapások kockázatát."
Nils Schmidt, Olaf Scholz német kancellár Szociáldemokrata Pártjának (SPD) külpolitikai szóvivője Twitteren abbéli reményének adott hangot, hogy a külügyminiszter látogatása során tolmácsolja a kormány véleményét, miszerint „változásra van szükség Kína politikájában”, ahogy azt a kancellár is egyértelművé tette korábbi látogatása során.
Berlin kül- és biztonságpolitika terén hagyományosan sokkal jobban szinkronban van az Egyesült Államokkal, mint Franciaország, ezért a német fővárosban sok politikus és tisztviselő rémülten reagált Macron megjegyzéseire azzal kapcsolatban, hogy az Európai Uniónak függetlenednie kell az USA-tól.
***
Nyitókép: Felix Zahn / Photothek / dpa Picture-Alliance via AFP