Kínába érkezett többnapos látogatásra Annalena Baerbock német külügyminiszter. A politikus azután utazott az ázsiai országba, hogy Emmanuel Macron francia elnök pár nappal korábban Kínában arról beszélt, Európának nem kellene beavatkoznia a Kína-Tajvan konfliktusba.
„Nem lehetünk közönyösek a Tajvani-szoros körüli konfliktusokkal szemben” – szögezte le Annalena Baerbock Tiencsinben a Politico tudósítása szerint. Kifejtette: Berlin látja, hogy mennyire fontos olyan világ körüli partnerekkel együttműködni, akikkel közös értékeket vallanak és egy oldalon állnak akkor, amikor saját biztonságunkat érő fenyegetésekkel kell szembenéznünk.
Baerbock azt is hangsúlyozta, hogy
a világkereskedelem 50 százaléka, valamint a világ félvezető-termelésének 70 százaléka áthalad a régión.
„A Tajvani-szoroshoz való szabad hozzáférés a saját gazdasági érdekünk is.”
A Deutsche Welle beszámol arról: Baerbock szerint egy tajvani-szorosi háborús eszkaláció a legrosszabb fejlemény lenne globálisan, és Németországot mint az egyik legnagyobb ipari országot különösen súlyosan érintené.
A német külügyminiszter Macronnak is üzent, amikor arról beszélt: „Ha közös piacunk van, akkor nem lehetnek eltérő álláspontjaink az EU legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával kapcsolatban. És nincs még egy olyan partnerünk, akivel annyira szorosan együttműködnénk az EU-ban, mint a francia barátainkkal.”
Baerbock arra is figyelmeztetett:
Németországnak olyan függőségei vannak Kínával szemben, amik szerinte nem egészségesek.
„Világos, hogy azokat a leckéket, amiket Oroszország háborús agressziója miatt meg kellett tanulnunk, Kínával kapcsolatban is a fejünkben kell tartanunk.”
Kritikus infrastruktúrák
Kína eközben pedig Németországot figyelmeztette. Arra hívták fel a figyelmet, hogy Berlin „ne politizálja át” a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat. „Reméljük, Németország nem fogja a normális kereskedelmi együttműködést átpolitizálni, ideologizálni és biztonsági kérdést csinálni belőle, mesterséges korlátozások felállításával” – üzente meg a kínai külügyi szóvivő.
Peking ezzel arra a németországi fejleményre is utalt, miszerint Berlin átgondolja a hamburgi óriás konténerkikötő bizonyos részeinek eladási terveit a kínai állami Cosco cégnek. Az eladás Olaf Scholz szocdem kancellár ötlete volt korábban, de a német biztonsági szolgálatok most „kritikus infrastruktúrának” nyilvánították a hamburgi kikötőt, s eközben Scholz saját miniszterei közül is többen tiltakoztak az ötlet ellen.