Magyarország konnektivitásban utazik: a magyar perspektíva nyílt, mentegetőzés nélküli védelmében, a szövetségeseinkkel és partnereinkkel való együttműködés alapjainak megtalálásában. Ma az amerikai konzervatívok is néznek Magyarországra, nem csak fordítva, mint évekkel ezelőtt. Az is kulcsfontosságú, hogy Magyarország értse többek között az amerikai politikacsinálók gondolkodását. Tizenkét évet töltöttem a Harvard Egyetemen, ahol a közpolitika PhD-met is szereztem, ezért ismerem az amerikai gondolkodásmódot, az amerikai politika elmúlt harminc évének sikereit és súlyos hibáit is.
A hidegháború utáni világrendet megalapozó liberális feltevések a jövőben nem lesznek jó utmutatók.
Miközben sok amerikai tekint Magyarországra a józan ész bástyájaként, fontos, hogy közösen gondolkodjunk az eljövendő globális változásokról. De bárhogy is legyen, a visszajelzés rendkívül fontos a számomra, és örömmel várom, hogy minden álláspontot meghallgathassak Magyarország külügyeinek jövőjével kapcsolatban.
Milyen módon szeretné újragondolni a Magyar Külügyi Intézet munkáját?
A Magyar Külügyi Intézet lenyűgöző szakértelemmel bíró intézmény a külügyek számos terén, perspektívája pedig határozottan magyar. Ezért az intézet szakértelme egyre értékesebbé válik. A kutatócsoportok tudása gazdag, az operatív igazgatók pedig ütőképes működést építettek fel – örömmel dolgozom ilyen imponáló csapattal.
Napjaink rohamosan változó geopolitikai helyzetében szükség van a magyar szakértelemre – és Magyarország külpolitikai elemzésének is be kell ágyazódnia ebbe a tágabb keretbe. Nem tudom, hogy fog állni a világrend tíz vagy húsz év múlva, de egy dolgot tudok: az emberi természetről szóló klasszikus feltevések visszatérőben vannak. Nem egyszerűen csak gyökértelen kozmopoliták vagyunk, akik nem szorulnak rá az otthonra vagy a nemzetre – arra vagyunk hívatva, hogy védjük meg gyermekeinket, és tápláljuk családjainkat. Ezen perspektívákat hozzuk majd össze annak érdekében, hogy jobban lássuk a nemzetközi kapcsolatok tétjeit, hogy
terjesszük a magyar nézőpontot a nemzetközi porondon, és hogy Budapestre hívjuk mindazokat, akik felismerik, miért is fontos innen is megnézniük a dolgokat.
Az Intézet mostantól közvetlenül a miniszterelnöknek dolgozik. Milyen igényeket fogalmazott meg Önök felé?