Új szelek fújnak – már hajlonganak Trumpnak az európai vezetők
Az EU külügyi főképviselője már azt is kifejtette, szerinte miben van igaza Trumpnak.
Párizs szeretné, ha a megállapodásban jobban érvényesülne a francia fegyvergyártók érdeke.
Márciusban döntött arról az Európai Unió egy brüsszeli csúcson, hogy további lőszert szállítana Ukrajnának. Az ehhez szükséges 2 milliárd eurót az Európai Békekeretből teremtenék elő. Volodimir Zelenszkij elnök brüsszeli látogatásán is lőszereket kért.
A 2 milliárd euró felét arra fordítaná Brüsszel, hogy a tagállamok raktárait töltsék fel. Mivel azonban a tagállamok nem rendelkeznek elegendő rakétákkal, ezért ezeket az EU-n kívülről szereznék be. Szó volt a 155 mm-es tüzérségi lövedékek Kijevnek történő szállításáról is, amelyeket jelenleg Lengyelországban, Németországban és Franciaországban gyártanak.
„Ebben a helyzetben megoldás lehetne, ha egy harmadik országtól kérnének lőszert adományozás alapján, és ezt követően egy uniós tagállam készleteiből más fegyverzetet is visszaadnának az adott harmadik országnak. Az erről szóló tárgyalások folyamatban vannak” – fogalmazott PAP lengyel hírügynökségnek egy uniós forrás. Azt is hozzátette: Franciaország egyebek mellett azt akarja, hogy a refinanszírozás ne csak [a] lőszerek [tüzérségi] szállítása esetén legyen lehetséges, hanem rakéták esetében is, még akkor is, ha Ukrajna nem kér ilyen rakétákat
A PAP hírügynökség forrása szerint az Ukrajnának szánt lőszerszállítások finanszírozásáról szóló döntést Franciaország azért akadályozta meg, mert Párizs lobbizott a fegyvergyártó cégeinek érdekeiért.
Nyitókép: Odd Andersen / AFP