Ez az arány aztán Ukrajna tavaly februári megtámadása után fordult meg teljesen: azonnal a csatlakozás pártjára állt a finnek több, mint fele, májusra az arány már 70 százalék, tavaly év végén, idén év elején már 80 százalék felett járt.
Az ügyben Vlagyimir Putyin gyakorlatilag nemzeti egységet hozott létre.
Ezt tükrözte Sanna Marin miniszterelnök kormányának politikája is: bár a kormányfő 2022 januárjában még „nagyon valószínűtlennek” nevezte, hogy ciklusa alatt Finnország belépne a NATO-ba, Ukrajna megtámadásának napján már jelezte, hogy „a NATO-tagságról szóló vita Finnországban meg fog változni”.
2022. április 13-án a finn külügyminisztérium kiadott egy jelentést, melyben közvetlenül ugyan nem mondta ki, hogy be kellene lépni a NATO-ba, de úgy fogalmazott, a kialakult geopolitikai heyzetben Finnország jelenlegi biztonsági berendezkedése elégtelen. A külügyi jelentéseknek Finnországban kifejezetten nagy respektusa van – egy pár évvel ezelőtti külügyi jelentés alapozza meg például azt a hivatalos kormánypolitikává avanzsált álláspontot is, mely szerint Finnországnak Svédországgal egyszerre érdemes belépni a NATO-ba.
Cselekedtek is, nem csak beszéltek
Innentől kezdve a finnek a tettek mezejére léptek. 2022. május 12-én Sauli Niinistö köztársasági elnök és Marin miniszterelnök közösen jelentették be, hogy Finnország „haladéktalan” NATO-csatlakozását támogatják. Javaslatukat a parlament elé terjesztették, amelyet az május 17-én 188 támogató, 8 ellenző szavazattal el is fogadta. 2022. május 18-án ennek megfelelően beadták a NATO-nak Svédországgal közös jelentkezésüket. 2022. június 29-én a tagállamok egyhangúlag meghívták az Észak-atlanti Szövetségbe Finnországot, 2022. július 5-én pedig aláírásra került a finn csatlakozási jegyzőkönyv.
Innentől a többi tagállamon volt a sor: elsőként tavaly július 10-én Albánia,
utolsóként idén március 31-én Törökország parlamentje ratifikálta a csatlakozási jegyzőkönyvet.
Finnország saját parlamentje egyébként szintén csak idén március 23-án talált időt erre. 2023. április 1-jén Recep Tayyip Erdoğan török elnök alá is írta a jegyzőkönyvet, ezzel az utolsó akadály is elhárult a finn NATO-csatlakozás előtt. Finnországot így keddtől hivatalosan is katonai szövetségesünkként köszönthetjük.
MTI/EPA/COMPIC/Kimmo Brandt