Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Egyetlen nap különbséggel nyilatkoztak nagyon ellentétesen amerikai vezetők a tűzszünettel kapcsolatban, az USA már elképzelhetőnek tartja, hogy Ukrajna határai tárgyalások alapját képezzék.
„Ha valaki emlékszik arra, hogy akár csak egy nappal korábban mit nyilatkoztak amerikai tisztségviselők, hogy szó sem lehet tűzszünetről, akkor ez egy jelentős fordulat”, mondta az Ultrahang csatornáján közreadott beszélgetés során Vukics Ferenc. A szakértő arra reagált, hogy Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a napokban már arról beszélt, előbb-utóbb napirendre kerülhet, hogy tárgyalási alap legyen Ukrajna határainak kérdése. Hozzátette: a hírt ő maga is német lapokban olvasta először, a legnagyobb amerikai és európai lapok nem igazán figyeltek fel a miniszteri megnyilatkozásra.
Vukics arra emlékeztetett, a korábbi amerikai nyilatkozatok folyamatosan arra utaltak, folyamatosan nyomás alatt kell tartani Moszkvát, többek között ezért vetették el a tűzszünet lehetőségét. Az ukrán emberek és katonák érdeke az lenne, hogy stabilizálni tudják a pozícióikat, időt nyerjenek, Zelenszkij érdeke ugyanakkor más. Az ukrán elnök a háborús pszichózisra épít, az ő stratégiáját felborítaná, ha 13 hónapnyi háború után az ország lakossága nem csak háborús híradásokat kapna. Mint mondta, ez a jelenség még a nyugati világban is ugyanígy van, minden korábbi, rendkívüli jelentőségűnek beállított kérdés lekerült a napirendről, csak azt mutatják be releváns kérdésként, mi történik Ukrajnában és mit teszünk Ukrajnáért.
Az amerikaiaknak pedig azért nem áll érdekében a tűzszünet, mert akkor csökken az Oroszországra nehezedő háborús nyomás, ismételte meg Vukics, aki azonban arra is rámutatott; Blinken új kijelentése a formális logika szabályai szerint azt jelenti,
sőt, katonai képességei olyan mértékben gyengültek, hogy át kell gondolni a konfliktus tárgyalásos rendezését. Persze mindez nem illik bele a fősodor korábbi kommunikációjába, talán ezért is sikkadt el a nyilatkozat a médiában.
Vukics hangsúlyozta, még az amerikai kormányzat sem annyira egységes a kérdésben, mint korábban gondoltuk, egyre inkább láthatóvá válnak egyes törésvonalak, amelyek a háborús helyzet különböző értékeléséből fakadnak.
A szakértő szerint most van olyan harcászati pillanat, amikor erős ellenlökéseket kellene felmutatnia az ukrán haderőnek az orosz hadsereg négy ponton történő nyomulásával szemben, ezekről azonban nem érkeznek hírek, még a brit hírszerzés is elismeri, hogy az oroszok jelentős sikereket érnek el a hadszíntéren.
Visszatérve az amerikai külügyminiszter nyilatkozatához, Vukics Ferenc arról beszélt, az amerikaiak azzal is számot vetettek, hogy a következő években nem áll majd rendelkezésre az a hadiipari kapacitás a Nyugat mögött, amelyik képes lehet arra, hogy az ukrán szükségletek pótlásán túl biztosítani tudná azt az erőeszköz-mennyiséget, amire még szükség van.
Arra a kérdésre, hogy miért nem adja fel Ukrajna Bahmut városát, illetve miért dúlnak ilyen éles harcok a városért, Vukics Ferenc elmondta: az ukrán vezetés több alkalommal is jelezte, hogy mindez lélektani szempontból fontos. Ha Bahmut elesik, irreverzibilis folyamat indulhat el, amiben a bizonytalanság érzése jelenhet meg, mondta. Ukrajnától mindenki a tavaszi ellentámadást várja, azt megelőzően azonban vereség lenne Bahmut feladása, amit Ukrajna nem engedhet meg magának, mutatott rá.
amit az ukránok állítanak, az soha a világtörténelem folyamán nem történt meg, mutatott rá Vukics. Érvelése szerint két nagyjából azonos erejű csoportosulás áll most egymással szemben a létszámok tekintetében, az orosz tüzérség azonban jelentős erőfölénnyel rendelkezik, így ők képesek nagyobb veszteségeket okozni, nem a tüzérséget lassan már egyáltalán nem használó ukrán haderő.
Ha Bahmut elesik, óriási fordulat következhet be az ukrán haderő lelki állapotában. Akkor nem folytatódhatnak úgy a harcok, mint eddig, összegezte a helyzetet Vukics Ferenc.
A teljes beszélgetést ide kattintva hallgathatja meg:
***
Nyitókép: Ukrán katonák egy 203 milliméteres Pion önjáró löveggel támadják az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Bahmut közelében december 16-án. Forrás: MTI