Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
A tanulmányt értékelő szakértők szerint a kutatás rávilágít, hogy korábban alábecsülték az óceánok tengeri műanyagszennyezésének mértékét.
Határozott intézkedések nélkül 2040-re csaknem megháromszorozódhat a világ óceánjaiba kerülő műanyag mennyisége – figyelmeztet egy szerdán publikált amerikai kutatás.
A tengerek műanyagszennyezettsége 2040-re 2,6-szeresére nőhet, ha nem lépnek fel ellene globálisan, határozott eszközökkel – vetítette előre az amerikai 5 Gyres Intézet által vezetett, szakértői értékeléssel ellátott tanulmány.
A kutatásban hat nagy tengeri régió 11 777 megfigyelőpontjának felszíni műanyagszennyezési adatait vizsgálták 1979. és 2019. között. Marcus Eriksen, a 5 Gyres Group társalapítója riasztónak nevezte azt a tendenciát, amelyet a műanyagszennyezettség növekedésével kapcsolatban globálisan tapasztaltak az ezredforduló óta.
Mint hangsúlyozta, „egy erős, jogilag kötelező érvényű, globális ENSZ-szerződésre” van szükség a műanyagszennyezésről, hogy a probléma forrását tudják megszüntetni. Különösen veszélyesek az óceánokba jutó mikroműanyagok,
A tanulmányt értékelő szakértők szerint a kutatás rávilágít, hogy korábban alábecsülték az óceánok tengeri műanyagszennyezésének mértékét. Az ENSZ novemberben Uruguayban kezdett tárgyalásokat a műanyagszennyezést kezelő globális megállapodás előkészítéséről, és azt a célt tűzte ki, hogy 2024 végére tető alá hozzon egy jogilag kötelező érvényű szerződést.
A globális szerződést támogató
2050-re pedig megháromszorozódhat az óceánok műanyagszennyezettsége. Az ENSZ tagállamai vasárnap állapodtak meg a nyílt tengerek élővilágának védelmét célzó első nemzetközi biodiverzitási egyezmény szövegéről. A tárgyalások elsődleges célja az volt, hogy a jövőben a világ óceánjainak legalább harminc százaléka védelem alá kerüljön.
(MTI)
A nyitókép illusztráció. Fotó: Planet Labs/AFP