Alig húsz év alatt megháromszorózódhat az óceánokba kerülő műanyag mennyisége

2023. március 08. 11:14

A tanulmányt értékelő szakértők szerint a kutatás rávilágít, hogy korábban alábecsülték az óceánok tengeri műanyagszennyezésének mértékét.

2023. március 08. 11:14
null

Határozott intézkedések nélkül 2040-re csaknem megháromszorozódhat a világ óceánjaiba kerülő műanyag mennyisége – figyelmeztet egy szerdán publikált amerikai kutatás.

A becslések szerint 2019-ben 171 ezermilliárd műanyagrészecske volt már az óceánok vizében.

A tengerek műanyagszennyezettsége 2040-re 2,6-szeresére nőhet, ha nem lépnek fel ellene globálisan, határozott eszközökkel – vetítette előre az amerikai 5 Gyres Intézet által vezetett, szakértői értékeléssel ellátott tanulmány.

A kutatásban hat nagy tengeri régió 11 777 megfigyelőpontjának felszíni műanyagszennyezési adatait vizsgálták 1979. és 2019. között. Marcus Eriksen, a 5 Gyres Group társalapítója riasztónak nevezte azt a tendenciát, amelyet a műanyagszennyezettség növekedésével kapcsolatban globálisan tapasztaltak az ezredforduló óta.

Mint hangsúlyozta, „egy erős, jogilag kötelező érvényű, globális ENSZ-szerződésre” van szükség a műanyagszennyezésről, hogy a probléma forrását tudják megszüntetni. Különösen veszélyesek az óceánokba jutó mikroműanyagok,

mivel azok nemcsak a vizet szennyezik, hanem a tengeri élőlényeket is mérgezik.

Rosszabb a helyzet, mint gondolták

A tanulmányt értékelő szakértők szerint a kutatás rávilágít, hogy korábban alábecsülték az óceánok tengeri műanyagszennyezésének mértékét. Az ENSZ novemberben Uruguayban kezdett tárgyalásokat a műanyagszennyezést kezelő globális megállapodás előkészítéséről, és azt a célt tűzte ki, hogy 2024 végére tető alá hozzon egy jogilag kötelező érvényű szerződést.

A globális szerződést támogató

Greenpeace környezetvédelmi csoport szerint a határozott fellépés nélkül a következő 10-15 évben megduplázódhat,

2050-re pedig megháromszorozódhat az óceánok műanyagszennyezettsége. Az ENSZ tagállamai vasárnap állapodtak meg a nyílt tengerek élővilágának védelmét célzó első nemzetközi biodiverzitási egyezmény szövegéről. A tárgyalások elsődleges célja az volt, hogy a jövőben a világ óceánjainak legalább harminc százaléka védelem alá kerüljön.

(MTI)

A nyitókép illusztráció. Fotó: Planet Labs/AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kybon
2023. március 10. 23:38
Na, két nap alatt 25 melléfecsegő hsz. Közben meg (majdnem) MINDENKI beteg, és MINDENKI beteg lesz... A műanyagok a hormonrendszert viszik, de ebbe beleszólnak a peszticidek is. Rengeteg az idegbeteg, ami szintén ezek miatt van. És még van egy kör a festett cipőtől a joghurtos borítófóliáig. Ezen kívül pedig senkinek nem jó a bele, és a fő baj az áteresztés (állati biztos, hogy neked, kedves olvasó is ilyen van...). De a legnagyobb baj, hogy ilyen fontos téma 25 hsz-t ér. És egyébként MINDENKI menekül a téma elől. Nyilvánvalóan a saját rettegése és félelmei miatt...
Akitlosz
2023. március 08. 19:21
Nem létezik olyan szám, hogy "ezermilliárd", ahogyan ezermillió és ezezezer szám sem létezik. Miért jobb billió helyett "ezermilliárdot" írni???
gacsat
2023. március 08. 18:24
Akkor hamarosan lessz valami, ami megeszi.
hegel
2023. március 08. 13:03
Senki nem tüntetett hogy müanyag izék kellenek, ezt a globalisták csinálták!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!