Caroline Glick amerikai-izraeli publicista okkal jegyezte meg, hogy „a baloldal nem aggódik a demokrácia miatt. Nem szereti a demokráciát. A saját oligarchiáját szereti.” Szerinte ami Izraelben történik, az nem az, aminek látszik. A baloldal demokráciát emleget, de ironikus módon a korábbi baloldali miniszterelnök, Jair Lapid maga mondta egy helyütt korábban, hogy „nem tartom helyesnek, hogy a Legfelsőbb Bíróság alapvető dolgokat változtat meg az általa »az értelmes ember belátásának« nevezettek szerint. Ez egy amorf és teljesen szubjektív meghatározás, amelyet a kneszet soha nem vezetett be a jogi kódexbe. Szerintem nem helyes, hogy a hatalmi ágak szétválasztását, a demokratikus módszer szent alapját, megsértik azzal, hogy az egyik kormányzati ág a többi fölé helyezi magát”.
Ez lényegében ugyanaz, mint amit Netanjahu is mond,
de úgy néz ki, a demokrácia csak akkor „hal meg”, ha egy jobboldali kormány gondolja így.
Glick szerint összefoglalva onnan tudjuk, hogy a harc nem az igazságügyi reformról szól, hogy annak a tábornak a vezető tagjai, akik most azt állítják, hogy a reform tönkreteszi a demokráciát, a múltban a reform nevében beszéltek; mert elleneznek minden vitát és elutasítanak minden kompromisszumot a jogi reformcsomaggal kapcsolatban; és mert az egész harcuk a korábbi kampányaikból újrahasznosított szlogeneken alapul, amelyeknek semmi közük az előterjesztett reformokhoz.
Utóbbiról lásd: a reform ellenzői azt ismételgetik, hogy ha a reformot elfogadják, Izrael „elszigetelődik”, nemzetközi szinten páriává válik. Ehud Barak 2011-ben arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek „diplomáciai cunamival” kell szembenéznie, és párianemzetté válik, ha nem hajol meg a palesztinok területi követelései előtt. 2015-ben az akkori ellenzéki vezető, Cipi Livni hasonló érvekkel támadta Netanjahut. 2018-ban ugyanilyen kritika követte a Nemzetállam-törvényt, mely pl. államnyelvnek nevezte a héber nyelvet.
Izrael azóta sem szigetelődött jobban el, mint eddig – sőt, azóta jöttek az Ábrahám-egyezmények.
Netanjahu kritikusai gazdasági összeomlást is vizionálnak, ám az izraeli valuta a jelek szerint egyelőre nem tervez bezuhanni, a Bloomberg egészen friss előrejelzése szerint 2023 legstabilabb valutája lehet, befektetésre különösen ajánlja.
Fotó: Wikimedia Commons/Amir Terkel