Esküdözik Scholz: most már tényleg felhozzák a német egészségügyet oda, ahol a magyar nyolc éve tart
„Az elektronikus betegakta 23 év után most már tényleg jön” – ígéri a német kancellár.
Nem tetszik az exfutballistának az illegális migráció elleni fellépés.
Áll a bál Nagy-Britanniában, miután a brit nyilvánosság egyik legismertebb személyisége, Gary Lineker volt válogatott angol futballista, ma a labdarúgás sztárkommentátora, megszólalt a brit konzervatív kormány illegális migráció elleni fellépése kapcsán. És nem épp dicsérő szavakkal.
Rishi Sunak tory kormánya most új politikát akar bevezetni az illegális migráció kapcsán: a leghatározottabban fellépnének a La Manche csatornán Franciaország felől kisebb-nagyobb csónakokban érkező illegális migránsok ellen. Elhangzott az is:
Az ügyet elsősorban Suella Braverman belügyminiszter viszi a brit kormányban – aki történetesen a kormányfőhöz hasonlóan apai és anyai részről is indiai származású, csakhogy szülei legálisan érkeztek brit földre. Ő maga már a cambridge-i Queen's College-ban hallgatott jogot s lett az egyébként balos diákváros egyetemi konzervatív egyletének elnöke.
Gary Linekernek viszont nagyon nem tetszik a toryk keményvonalas migrációs politikája. Braverman belügyminiszter egy új, illegális migrációt elítélő videója kapcsán a volt válogatott futballista úgy reagált: „Jó ég, ez több mint szörnyű”. Majd kifejtette: szerinte nincs nagy migránsbeáradás, mert más nagy európai országok egyébként is jóval több migránst fogadnak be, mint Nagy-Britannia.
Lineker aztán azt közölte a Twitteren:
„Ez egy mérhetetlenül szörnyű politika, ami a legsérülékenyebb emberek ellen irányul, olyan nyelvezettel, ami nem különbözik a harmincas évekbeli Németországétól”.
A brit kormány nem hagyta szó nélkül a brit közmédiának (BBC-nek) is dolgozó ismert tévés személyiség szavait. Sunak kormányfő szóvivője azt nyilatkozta: Lineker kijelentése „nem elfogadható”, valamint „nyilvánvalóan csalódást keltő, hogy az, akinek a fizetését a keményen dolgozó britek adják össze, ilyen hangnemet használ, és láthatóan elveti a jogos aggodalmakat a csónakokon érkező illegális migráció miatt”.
Suella Braverman külügyminiszter is megszólalt: „Nagyon csalódott” Lineker szavai miatt, és szerinte „felelőtlenség a mi törvényes, szükséges és alapvetően együttérző intézkedéseinket a harmincas évekbeli Németországhoz hasonlítani”.
Megszólalt Robert Jenrick bevándorlásügyi miniszter is, aki kifejtette: „A gyerekeim holokauszt-túlélők unokái, szerintem ilyen szavakat nem lehet csak úgy könnyedén bedobni”.
és csalódást keltő, hogy ennyire nem érti a brit embereket. „Emberek szó szerint belehalnak a La Manche csatornába a leggonoszabb bűnöző bandák miatt, és ezért elvárás a kormány felé a cselekvés. És pont ezt tesszük.”
Kommentálta az esetet az ellenzéki Munkáspárt is, amely jelenleg jóval népszerűbb a 13 éve kormányzó Konzervatív Pártnál. Sir Keir Starmer pártelnök óvatosan azt mondta: „Nem mindig a legjobb módja” az érvelésnek a harmincas évek Németországával való összehasonlítás.
A BBC közölte: „őszinte párbeszédbe” kezdtek Gary Linekerrel, mivel a brit közmédia vezérelve a pártatlanság, ezért Linekerrel beszéltek a felelősségéről.
A Twitteren megköszönte a mellette felsorakozó támogatásokat, hozzátéve: „Folytatom a felszólalást azon szegény lelkek érdekében, akiknek nincs hangjuk”.
Nyitóképen: Az angol partok felé tartó migránsok egy lélekvesztőn (fotó: AFP / Sameer Al-Doumy)