Fegyveres zsoldoskaraván indult meg a főváros felé – élesedik a helyzet a magyar határ túloldalán
Sajtóhírek szerint egy listát is találtak náluk politikusokról és újságírókról.
A román államfő szerint a két országnak közelednie kell egymáshoz, „egységesebbé” kell válniuk.
Klaus Iohannis szerint Romániának és Moldovának nemcsak nyelve, kultúrája és történelme, hanem jövője is közös, ennek a közösségnek pedig egyre erőteljesebbé és egységesebbé kell válnia. A román államfő csütörtökön beszélt a két szomszédos ország kiváltságos kapcsolatairól, miután hivatalában fogadta Maia Sandu moldovai elnököt.
Közös sajtónyilatkozatuk alkalmával a román államfő háromszor is nyomatékkal használta az „egység” kifejezést, amelyet románul csak a szövegkörnyezet különböztet meg az „egyesült” fogalomtól. Iohannis úgy értékelte: az egy éve tartó háborús helyzet történelmi léptékű válságai a térséget fenyegető példátlan biztonsági kockázatok közepette
Romániának és Moldovának egyre közeledniük kell egymáshoz, „egységesebbé” kell válniuk.
Iohannis leszögezte: Románia nem hagyja magára Moldovát az „orosz destabilizációs kísérletekkel szemben”. Hozzátette: Bukarest felkérte az Európai Uniót, hogy azok ellen is vezessen be szankciókat, akik Moldova alkotmányos rendjét aknázzák alá. Felidézte: a háború kezdete óta Románia nemcsak Ukrajnát, hanem Moldovát is támogatta, üzemanyaggal, pénzzel, villanyárammal. Moldova villamosenergia-szükségletének 80-90 százalékát Romániából fedezi, a Jászvásár (Iasi) és Chisinau között épült földgázvezeték pedig meghatározó szerepet játszik Moldova energetikai függetlenedése tekintetében - részletezte a román elnök.
Maia Sandu megköszönte a Románia által nyújtott energetikai és humanitárius segítséget, és kijelentette, hogy
Moldova egyre közelebb kerül Romániához, az EU-hoz, vagyis „saját családjához”.
Úgy értékelte: Ukrajna saját hősiessége és az európai országok támogatása révén tud ellenállni az orosz inváziónak, Moldovát pedig az "ukrán hősök pajzsa" védi. Szerinte országát az utóbbi évben energetikai zsarolással és provokációkkal próbálták letéríteni európai útjáról, hogy egy, a Kreml érdekeit kiszolgáló bábkormányt ültessenek az ország élére.
„Míg egyesek zsarolnak, mások magukhoz ölelnek” – állapította meg a moldovai elnök.
(MTI)
Nyitókép: LUDOVIC MARIN / AFP
***
***