Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Az igazságügyi miniszter tájékoztatást kért az EB-től arról, együttműködött-e a testület az Action for Democracy-val.
„A mai nap (csütörtök) folyamán levelet küldtem Vera Jourovának, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnökének” – tájékoztatta követőit közösségi oldalán Varga Judit igazságügyi miniszter.
A tárcavezető nyílt levelében úgy fogalmazott, „több mint harminc évvel ezelőtt, amikor Közép-Európában (olyan országokban, mint Magyarország vagy az egykori Csehszlovákia) megindult a rendszerváltás folyamata,
Ezen elvek érvényesülésének egyik fő feltétele volt annak kizárása, hogy bármilyen külső nyomás vagy befolyás jelentős hatással legyen a hazai választásokra. Csak így alakulhat a nemzeti politika a polgárok valódi akarata szerint, ami egyúttal a demokratikus berendezkedésnek is alapfeltétele” – írta Varga Judit.
Az igazságügyi miniszter ezután azzal folytatta, hogy „sajnálatos módon a 2022-es magyarországi választásokhoz kötődően az elmúlt hónapokban nyilvánosságra került, hogy az egyesült ellenzéki pártok választási kampánya jelentős mennyiségű külföldi – az Európai Unión kívülről származó – támogatást kapott az Action for Democracy nevű szervezettől, és e támogatások célja a választások befolyásolása volt. Az eddig feltárt adatok nyilvánosan elérhetők” – hívta fel Jourova figyelmét az ügyben eddig nyivánosságra került dokumentumokra.
„Ez az ügy nemcsak a magyarok, hanem az európai polgárok számára is számottevő jelentőséggel bír.
Ellenőrzött információkkal kell rendelkezniük a demokratikus választási folyamataikra gyakorolt bármilyen külső befolyásról. A Katar-gate árnyékában az ügy különös figyelmet igényel az EU intézményei részéről” – jelentette ki Varga.
„Ezért a magyar Kormány nevében kérem az Európai Bizottság tájékoztatását arról, hogy az Európai Bizottság együttműködött-e bármilyen programban az Action for Democracy nevű szervezettel” – szögezte az Európai Bizottság alelnökének a kérdést Varga Judit.
„Kérem továbbá, hogy az Európai Bizottság – a demokratikus választások tisztaságának, és ezáltal az Unió közös értékeinek védelmével összhangban – országjelentéseiben tekintse kockázati tényezőnek az Európai Unión kívülről származó, a tagállami választások befolyásolására irányuló támogatásokat” – tette hozzá a miniszter.
Végül felidézte, hogy „az Európai Bizottság az elmúlt években bizonyította, hogy
kész rugalmasan értelmezni hatáskörét a demokrácia és a jogállamiság védelmével kapcsolatban.
Ezt a jogállamisági jelentések és az abban foglalt ajánlások gyakorlata is jól példázza. Bízom benne, hogy a Bizottság hasonlóképpen jár el, amikor a magyar Kormány kéri fel együttműködésre ezen értékek védelmében” – húzta alá a tárcavezető.
Varga Judit nyílt levelét egy Václav Haveltől származó idézettel zárta: „egyes ügyekben ugyan lehet köztünk véleménykülönbség, de azt hiszem, hogy mindketten egyetértünk Václav Havel szavaival: »Csak egy dolog van, amit nem ismerek el: az, hogy értelmetlen lenne egy jó ügyért harcolni.«
Varga Judit vonatkozó bejegyzését alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Varga Judit Facbook-oldala