Múlt hét végén a New York-i ENSZ-székházban magas szintű ülést tartottak az antiszemitizmus elleni globális erőfeszítésekről. Házigazdaként az ülésen felszólalt Linda Thomas-Greenfield is, az Egyesült Államok nagykövete, aki már a beszéde elején Magyarországra irányította a teljes hallgatóság figyelmét azzal, hogy állítása szerint
amíg Ukrajnában zsinagógákat és orosz rakétacsapás, addig Magyarországon Holokauszt-emlékművet rongálnak vandálok
– idézte fel az Index.
A lap felidézte, a nagykövet beszédében Magyarország arra volt példa, hogy „az antiszemitizmus szerte a világon elterjedt és növekszik”. Linda Thomas-Greenfield szerint ez a gyűlölet ismét fenyegeti a zsidó emberek biztonságát és az összetartozás érzését, amelyet megérdemelnek. Az ENSZ-nagykövet az ülésen megjegyezte, hogy „ezt a gyűlöletet nemcsak a szélsőséges csoportok szítják, hanem a mainstream politikai vezetők, népszerű hírességek és hatalmi pozícióban lévő emberek is”.
Nem kapott felszólalási lehetőséget a magyar delegáció
A cikkből kiderült, hogy az ülésen
a magyar delegáció is részt vett, az amerikai házigazda azonban nem adott felszólalási lehetőséget,
így a magyar nagykövetnek az ülést követően személyesen kellett eljárni az alaptalan állítások miatt.
Áthúzták a Magyarországra vonatkozó részt
A magyar diplomatáknak a megkeresést követően az amerikai képviselet zárt ajtók mögött elismerte, hogy hibáztak: az incidens valójában Svédországban történt, ahol Raoul Wallenberg szobrát rongálták meg.
A magyar nagykövetség ezután nyilvánosság előtti korrekciót kért az Amerikai Egyesült Államok képviseletétől, amire azonban az amerikaiak eddig nem voltak hajlandók. Sőt, az Index birtokába jutott dokumentum szerint az amerikai diplomácia a maga részéről lezártnak tekinti az ügyet:
a beszéd leiratában egész egyszerűen áthúzták a Magyarországra vonatkozó részt.
KKM-értesülés: az amerikai nagykövet beszédírója téveszthetett
Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője a lap megkeresésére azt nyilatkozta, felháborítónak tartja a történteket. Mint fogalmazott: „Egészen felháborító, hogy az ENSZ nyújtotta széles nyilvánosság előtt alaptalan és hamis állításokat tett az Egyesült Államok nagykövete Magyarországról. Mivel a magyar delegációnak nem biztosítottak felszólalási lehetőséget az amerikai házigazdák, így csak az ülést követően tudtunk panasszal élni. Az ügy jelenleg ott tart, hogy zárt ajtók mögött az amerikai fél elismerte, hogy hibázott, de ezen túlmenően nem adtak ki sem tisztázó, sem bocsánatkérő nyilatkozatot, ami egy ilyen szituációban minimum elvárás a diplomáciában. Ami még megdöbbentőbb, hogy miután nyilvánvalóan kezdett kellemetlenné válni az ügy, a beszéd hivatalos leiratában nemes egyszerűséggel áthúzták a Magyarországra vonatkozó részt, ezzel kezelve a helyzetet.”