A lap szerint a „globális falépítési boom a megosztó hidegháborús gondolkozásmódhoz való visszatérést sugallja”, ami pedig a „progresszív politika kudarcát jelzi”.
Simon Tisdall, a Guardian külügyi kommentátora azt írta a brit lapban, hogy „bontsátok le ezeket a falakat, vagy szokjatok hozzá a félelem, az elkülönülés és a megosztottság világához”. Mint fogalmazott, Európa 1989-ben vált egésszé, most viszont a migráns „»betolakodók« miatti aggodalom a kontinenst és más globális régiókat erődítménnyé változtatja”.
„Több mint harminc évvel később több ezer kilométernyi új fal, biztonsági akadály, kerítés és szögesdrót épült ki Európában és környékén. Az EU/Schengen térségét jelenleg 19 határkerítés vagy elválasztó kerítés veszi körül vagy szeli át, amelyek hossza összesen 2048 km, szemben a 2014-es 315 km-rel. Világszerte hasonló tendenciák figyelhetők meg. Úgy tűnik, mindenütt új, magasabb falak emelkednek” – fejtette ki Tisdall.
Mint írta, „történelmileg a falakat az ellenség elleni védelemre építették. Gondoljunk csak a kínai nagy falra, a római falra, Offa gátjára vagy a Maginot-vonalra.
Végül azonban mindegyiket megkerülték, némelyiket könnyedén, némelyiket kevésbé.
Konstantinápoly teodosi falai bevehetetlennek számítottak, amíg az oszmán ágyúk 1453-ban munkához nem láttak. Jerikó falait trombiták robbantották le”.
A szerző a cikkben kifejtette, hogy semmilyen fal, árok vagy gát nem tudta volna megállítani az orosz-ukrán háborút. Mint fogalmazott, „senki sem gondolja, hogy egy fal, egy árok vagy egy gát megállíthatta volna Oroszország ukrajnai invázióját. A kormányok azt állítják, hogy az akadályok más célt szolgálnak: a nemzetközi terrorizmus és bűnözés elrettentését.
A falak újra divatba jöttek azonban elsősorban politikai okokból, amelyek kifejezetten Európa »illegális migrációs« problémájából erednek.
A migránsok száma ismét rohamosan emelkedik – és az uniós államok pánikba estek.”
Cikkét azzal zárta, hogy a „globális falépítési boom a megosztó hidegháborús gondolkozásmódhoz való visszatérést sugallja”, ami pedig a „progresszív politika kudarcát jelzi”. Biztos ami biztos leszögezi a végén:
a falak nem fognak működni”.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP