Simon Tisdall, a Guardian külügyi kommentátora azt írta a brit lapban, hogy „bontsátok le ezeket a falakat, vagy szokjatok hozzá a félelem, az elkülönülés és a megosztottság világához”. Mint fogalmazott, Európa 1989-ben vált egésszé, most viszont a migráns „»betolakodók« miatti aggodalom a kontinenst és más globális régiókat erődítménnyé változtatja”.
Tisdall hasonlatot húzott a mostani határvédelem és a berlini fal között. Szerinte a fal leomlásával Európa ismét egésszé vált, ahonnan úgy tűnt, hogy nincs visszaút.
„Több mint harminc évvel később több ezer kilométernyi új fal, biztonsági akadály, kerítés és szögesdrót épült ki Európában és környékén. Az EU/Schengen térségét jelenleg 19 határkerítés vagy elválasztó kerítés veszi körül vagy szeli át, amelyek hossza összesen 2048 km, szemben a 2014-es 315 km-rel. Világszerte hasonló tendenciák figyelhetők meg. Úgy tűnik, mindenütt új, magasabb falak emelkednek” – fejtette ki Tisdall.
Mint írta, „történelmileg a falakat az ellenség elleni védelemre építették. Gondoljunk csak a kínai nagy falra, a római falra, Offa gátjára vagy a Maginot-vonalra.
Végül azonban mindegyiket megkerülték, némelyiket könnyedén, némelyiket kevésbé.
Konstantinápoly teodosi falai bevehetetlennek számítottak, amíg az oszmán ágyúk 1453-ban munkához nem láttak. Jerikó falait trombiták robbantották le”.
Párhuzamot vont a határkerítés és az orosz-ukrán háború között is
A szerző a cikkben kifejtette, hogy semmilyen fal, árok vagy gát nem tudta volna megállítani az orosz-ukrán háborút. Mint fogalmazott, „senki sem gondolja, hogy egy fal, egy árok vagy egy gát megállíthatta volna Oroszország ukrajnai invázióját. A kormányok azt állítják, hogy az akadályok más célt szolgálnak: a nemzetközi terrorizmus és bűnözés elrettentését.
A falak újra divatba jöttek azonban elsősorban politikai okokból, amelyek kifejezetten Európa »illegális migrációs« problémájából erednek.
A migránsok száma ismét rohamosan emelkedik – és az uniós államok pánikba estek.”
Cikkét azzal zárta, hogy a „globális falépítési boom a megosztó hidegháborús gondolkozásmódhoz való visszatérést sugallja”, ami pedig a „progresszív politika kudarcát jelzi”. Biztos ami biztos leszögezi a végén:
a falak nem fognak működni”.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP